04. Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” – Govândari – Reşiţa  Protopopiatul Reșița, Șematisme

04. Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” – Govândari – Reşiţa

Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” Govândari – Reşiţa – ridicată în anul 2002.

categ. I urban; 4261 familii cu 11046 credincioşi;

Adresa bisericii: 320191 Reşiţa, Aleea Trei Ape, nr. 6
Adresa casei parohiale: –

Paroh:  Pr. iconom stavrofor SAMUEL-CORNEL ŞENDRONI
N: 02.12.1984 – Hunedoara, jud. Hunedoara
Hirotonit în anul 2007.
Preot la Reşiţa din anul 2016.

Tel.: 0723755810;
Email: samuelcornelsendroni@gmail.com

Preot coslujitor:  Pr. iconom EMIL-SERGIU VARGA

N. 02.03.1983 – Reșița, jud. Caraș-Severin;

Hirotonit în anul 2007.

Preot la Reșița din anul 2007.

Tel.: 0723752172;

Email: emilsergiuvarga@gmail.com

Preot coslujitor: Pr. iconom stavrofor OLIMPIU BOGDAN VIOREL SILAGHI

N: 06.12.1981 – Marghita, jud. Bihor
Hirotonit în anul 2003.
Preot la Reșița din anul 2015.

Tel.: 0725539151
Email: birouldeproiecte@gmail.com

Preot coslujitor: Pr. iconom stavrofor MARIUS PEICA
N: 26.05.1988 – Orşova, jud. Mehedinţi
Hirotonit în anul 2012.
Preot la Gârlişte din anul 2012.
Tel.: 0724379711;
Email: pr.peica_marius@yahoo.ro

Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel“ este situată în partea de Nord a localităţii (ieşirea spre Timişoara  şi Caransebeş, etc.), în cartierul „Lunca Bârzavei”, având în componenţă  Microraioanele I  şi III.

Biserica este primul lăcaş ortodox ridicat în cartierul Lunca Bârzavei, din municipiul Reşiţa,  deşi primii locuitori s-au stabilit aici în anii deceniului 4 al sec. XX. Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Microraionul III din cartierul „Lunca Bârzavei” Reşiţa s-a zidit între anii 1995-1998, din contribuţia financiară a ortodocşilor din cartier şi cu ajutorul Primăriei Municipiului Reşiţa şi al Consiliului Judeţean Caraş-Severin. S-a târnosit în 26 decembrie 1998, de către PS Laurenţiu Streza, Episcopul Caransebeşului, protopop al Reşiţei fiind P. On. Vasile Petrica, preot paroh Petru Berbentia, iar primar al Reşiţei – Mircea Popa.  Între 2002-2004 s-a construit Oficiul parohial.

Proiectul bisericii a fost întocmit de Diana Gaga şi Mariana Stoian din Timişoara. Toate transformările ulterioare, precum şi toate îmbunătăţirile aduse proiectului au fost făcute de Paraschiva Disagă din Reşiţa. Biserica, în formă de navă, cu turlă pe pronaos şi abside mari în dreptul stranelor, are lungimea de 50 m, lăţimea de 9 m; este construită din structura de beton armat cu ziduri de închidere din BCA (beton auto-clavizat), pe temelie din beton armat şi este acoperită cu ţiglă (turla şi altarul – tablă).

Pictura, realizată în tempera, a fost executată de Rita Aldea din Reşiţa. Planul iconografic respectă erminia picturii bizantine. Culoarea dominantă  este verdele, iar petele de căldură sunt oferite de roşu şi ocru, precum şi  de împodobirea echilibrată cu ,, foiţă de aur”.  Iconostasul monumental, lucrat în ipsos, precum şi uşile împărăteşti şi cele diaconeşti au fost împodobite cu icoane pictate tot de Rita Aldea. Toate icoanele sunt pictate pe lemn, în tehnica  ,,tempera” şi sunt acoperite cu ,, foiţă de aur”.  Uşile Sfântului Altar au fost lucrate în lemn de tei, sculptate cu motivele tradiţionale ale Ortodoxiei: viţa de vie, frunza de acant şi au fost împodobite cu icoanele celor patru evanghelişti şi cu icoana Bunei-Vestiri.