12. Parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” – Oţelu Roşu  Protopopiatul Caransebeș, Șematisme

12. Parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” – Oţelu Roşu

Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” – ridicată în anul 2008
categ. II urban; 473 familii cu 1764 credincioşi

Adresa bisericii: 325700 Oţelu Roşu, str. 22 Decembrie 1989, nr. 12
Adresa casei parohiale: –

Paroh: Preot iconom stavrofor LICINIU-GHEORGHE OLTEAN

N: 28.04.1976 – Cluj-Napoca, jud. Cluj
Hirotonit în anul 1999.
Paroh la Oțelu Roșu din anul 1999.

Tel.: 0745354114;
Email: oltlin76@yahoo.com

Parohia este situată în orașul Oțelu Roșu, având biserica construită la marginea parcului din centrul civic. Parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Oţelu Roşu a luat fiinţă în 1999, primul preot paroh fiind Oltean Liciniu Gheorghe, numit cu data de 1 ianuarie 1999. Pentru că nu exista biserică parohială, au început demersurile  pentru construirea unui nou lăcaş de cult. Piatra de temelie a bisericii s-a pus în anul 2000 de către Preasfinţitul Părinte Episcop Laurenţiu Streza, pe atunci Episcop al Caransebeşului, actualmente Mitropolit al Ardealului. Lucrările de construcţie au început din anul 2003, însă datorită  greutăților materiale, până în 2006 nu s-a concretizat decât fundaţia bisericii. Cu toate acestea, comunitatea s-a dovedit a fi una foarte închegată, credincioşii parohiei dorindu-şi cu adevărat un loc de rugăciune, iar în vara anului 2006, urmare a deciziei Preasfinţitului Părinte Episcop Lucian Mic, s-au demarat lucrările de ridicare a unei biserici din lemn pe fundaţia existentă, având în vedere cadrul natural forestier care o recomanda. Ridicarea structurii de lemn a bisericii s-a făcut într-un interval de doar 4 luni, între august şi decembrie 2007, de către o echipă de 6 meșteri populari conduși de Ciornei Petru din comuna Sucevița, depresiunea Rădăuților, jud. Suceava, iar învelirea cu tablă a acoperișului s-a executat în lunile februarie-martie 2008 cu ajutorul unei firme din Timișoara. În perioada martie 1999-20 mai 2008 toate serviciile religioase s-au desfăşurat în capela amenajată în incinta Casei de Cultură a Sindicatelor din oraș. În 21 mai 2008 sub purtarea de grijă a Preasfinţitului Părinte Episcop Lucian, a fost sfinţită biserica de lemn, ea devenind din acel moment centrul vieţii religioase din parohia  „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”. După ridicarea locaşului de cult, atenţia a fost îndreptată asupra înfrumuseţării acestuia. În acest sens, în perioada 2009-2010 s-au achiziţionat iconostasul bisericii şi icoanele care îl împodobesc, sfinţirea acestuia având loc la data de 9 februarie 2011, iar între anii 2012-2013 s-au realizat lucrările de izolare exterioară, acestea fiind binecuvântate de Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian Mic, la data de 19 mai 2013.

Biserica, cu planul în formă de cruce, are lungimea de 23 m iar lățimea de 9 m. Materialele folosite: fundație din beton, ziduri din lemn (grinzi cu diametrul de 20 cm), iar învelitoarea acoperișului din tablă ondulată.

Preot paroh  Oltean Liciniu Gheorghe din ianuarie 1999 până în prezent. Parohia de mai mulți ani desfășoară proiectul ,,Hristos împărtășit copiilor”, ,,Alege școala” și când e necesar organizează colecte pentru sprijinirea celor nevoiași.