16. Parohia Ciuchici  Protopopiatul Moldova Nouă, Șematisme

16. Parohia Ciuchici

Biserica „Naşterea Maicii Domnului” – ridicată în anul 1871
categ. II rural B; 110 familii cu 300 credincioşi

Adresa bisericii: 327080 Ciuchici, f.n.
Adresa casei parohiale: 327080 Ciuchici, nr. 257

Paroh: Pr. PETRE CONSTANTIN

N: 26.06.1974 – Timișoara, jud. Timiș.
Hirotonit în anul 2019.
Preot la Ciuchici din anul 2019.

Tel.: 0745250447;
Email: c6petre@gmail.com

Parohia Ciuchici este situată în comuna Ciuchici, sat Ciuchici, județul Caraș-Severin. Localitatea se află la 15 km de orașul Oravița și la 45 km de orașul Moldova Nouă. Localitatea se învecinează cu satele Macoviște, Petrilova, Nicolinț, Răcășdia și statul Serbia (aprox. 4 km de fâșie lângă frontieră). Poziția inițială a satului nu era cea actuală; satul era așezat undeva mai sus, mai spre Răcășdia, pe lângă zona în care se află cimitirul satului. Prima atestare documentară a aşezării este din anul1464, este apoi menționată în 1751.

În comună funcționează o şcoală primară, primăria și căminul cultural. De asemenea, aici se află și un monument al eroilor din Primul Război Mondial,  ridicat de către locuitorii satului.

Inițial, în sat au existat două biserici, una construită înainte de 1824, reclădită în 1871, alta construită în 1840. Înainte de strămutarea satului pe locul actual, mai era o biserică; pe locul ei se află azi o frumoasă troiță de metal, care aduce aminte de vechiul locaș de cult căruia i s-a dat un antimis în 1792.

Biserica actuală, cu hramul „Nașterea Maicii Domnului” (dimensiuni 26,70 x 8,50), reclădită în 1871 în stil baroc, este din piatră și cărămidă, având pardoseala din granit, turnul din cărămidă, acoperit cu tablă de aluminiu, soleea cu parchet de lemn. Pereții exteriori, sub șarpantă, au decorațiuni ce imită coloane cu capiteluri în stil doric. Biserica este acoperită cu tablă.

Biserica a fost pictată de Filip Matei în ulei, în stil baroc, la 1891. Se remarcă în pronaos picturile „Izgonirea din rai” și „Ispitirea Evei”, dar și impresionantul tablou din altar „Coborârea de pe cruce”. Două registre ale iconostasului au fost pictate de Filip Matei; registrele superioare au fost pictate de Rita Aldea din Reșița în 1995-1996, ocazie cu care a și spălat restul picturii din biserică. Se remarcă tronul arhieresc cu portretul mitropolitului Andrei Șaguna, tempera pe lemn de Filip Matei, tronul Maicii Domnului, dar și ușile împărătești și diaconești, toate fiind opera renumitului sculptor Gheorghe Bosioc din Rusova. Pe pereții exteriori ai bisericii se află trei icoane mari din mozaic, executate de către V. Cojocaru între anii 2001-2003; de asemenea, în curtea bisericii se mai află două troițe, una din lemn sculptat și alta din fier, lucrate de meșterul popular Ion Mara din Ciuchici. Biserica a fost retencuită de mai multe ori, ultima dată de către părintele Petru Lupșa, când s-a schimbat și acoperișul. În 2006 s-a introdus încălzirea centrală, în 2010 s-a revopsit tabla de pe acoperiș, s-au montat opritori de zăpadă și s-au reparat jgheaburile de scurgere, iar în 2014 s-au refăcut paratrăsnetul și o mare parte din instalația electrică. În anul 2003, la 28 septembrie, biserica a fost târnosită de IPS dr. Laurențiu Streza, pe atunci episcop al Caransebeșului. Parohia Ciuchici deține o casă parohială.