În locuri Sfinte cu cărări de cuvinte. Pelerinaj în Țara Sfântă

În locuri Sfinte cu cărări de cuvinte. Pelerinaj  în Țara Sfântă
Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, un grup de pelerini în număr de 59, respectiv 34 din Episcopia Caransebeșului, au luat parte în perioada 24-30 aprilie, la Pelerinajul din Țara Sfântă, Israel, organizat în cadrul Agenției Basilica Travel din Reşiţa
Autor: Pr. dr. Borislav Tasici
Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, un grup de pelerini în număr de 59, respectiv 34 din Episcopia Caransebeșului, au luat parte în perioada 24-30 aprilie, la Pelerinajul din Țara Sfântă, Israel, organizat în cadrul Agenției Basilica Travel din Reşiţa, de către părintele Borislav Tasici, de la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Reșița, în calitate de preot însoțitor.

„Credem cu tărie că, toate locurile sfinte în care pelerinii s-au închinat, au avut acel moment cu o profundă întoarcere spre suflet, împletit cu textele evanghelice ce se desfășurau, una câte una, aievea înaintea ta, ca o regăsire în geografia biblică a locurilor descrise de evenimentele mesianice. Ca o descriere, de la Biserica Bunei-Vestiri și cea a Nativității până la Mormântul Maicii Domnului, de la Muntele Fericirilor și de la Tabor, până în pustiul Hozeva și Ghetsimani, de la Via Dolorosa, până la Sfântul Mormânt, de la Marea Moartă până la Iordan, pelerinul simte cum este așteptat de către Dumnezeu, în fiecare prag, împreună călător în fiecare cărare, precum fiecare suflet care simte o chemare” a mărturisit părintele Borislav Tasici.

De asemenea un moment emoționant, devenit deja tradiție în cadrul programelor de pelerinaj, la constituit la final, atunci când fiecare pelerin a primit din partea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, o Diplomă de Pelerin, o Biblie și un DVD: Țara Sfântă, iar din partea autorităților locale un act de cinstire pentru vizita turistică efectuată în Israel.

Rugăm pe milostivul Dumnezeu pentru pașii purtați spre locurile Sfinte de închinare, însoțiți de rugăciune și efort, să fie pentru noi toți un prilej de binecuvântare și ușă spre mântuire. Amin !

Data: 3 mai 2017 • Vizualizări: 2924