Ședință administrativă la Protopopiatul Moldova Nouă

Ședință administrativă la Protopopiatul Moldova Nouă
Marți, 14 martie, a avut loc ședința lunară administrativă a Protopopiatului Moldova Nouă
Autor: Pr. Ion Nedelcu
Marți, 14 martie, a avut loc ședința lunară administrativă a Protopopiatului Moldova Nouă. Ținând cont de faptul că ne aflăm în perioada Postului Mare, ședința a debutat cu oficierea Sfintei Liturghii a Darurilor Înainte Sfințite, săvârșită de către părintele Bența Constantin-Parohia Mercina, părintele Cosmin Oltean-Parohia Vărădia și părintele Ionescu Nicolae-Parohia Vrani. În cadrul Sfintei Liturghii toți preoții din Protopopiatul Moldova Nouă s-au împărtășit cu Trupul și Sângele lui Hristos, acest lucru constituind deja o tradiție pentru clerul aparținător acestui protopopiat.

A urmat apoi, ședința lunară obișnuită în cadrul căreia părintele Protopop Bogoliub Martinovici a adus la cunoștință preoților ultimele ordine circulare emise de Episcopia Caransebeșului, discutându-se punctual și problemele administrative cu care se confruntă preoții în parohie. S-au stabilit următoarele întruniri din cadrul Centrelor pastoral-misionare și s-a accentuat pe necesitatea slujirii cu mai multă atenție a slujbelor specifice acestei perioade de înnoire duhovnicească, stabilindu-se totodată câteva aspecte organizatorice pentru perioada pascală.

Data: 15 martie 2017 • Vizualizări: 556