Ședință ordinară a Consiliului Eparhial al Episcopiei Caransebeșului

Ședință ordinară a Consiliului Eparhial al Episcopiei Caransebeșului
Membrii forului executiv al Episcopiei Caransebeșului s-au întrunit joi, 8 iunie, în ședință de lucru sub președinția Preasfințitului Părinte Episcop Lucian
Autor: Serviciul Prezidial
Membrii forului executiv al Episcopiei Caransebeșului s-au întrunit joi, 8 iunie, în ședință de lucru sub președinția Preasfințitului Părinte Episcop Lucian. Evenimentul s-a desfășurat la Centrul Eparhial din Caransebeș, unde au fost dezbătute probleme curente ale secţiilor administrativ-bisericească, culturală, economică și social-misionară.

În această ședință ordinară a Consiliului Eparhial s-au analizat la sectorul administrativ-bisericesc aprobarea mișcărilor de personal clerical și neclerical în perioada 1 februarie – 1 iunie 2017 și aprobarea modificărilor în structura șematismului Episcopiei Caransebeșului, în perioada 1 februarie – 1 iunie 2017. De asemenea, s-a discutat situația preoților pensionari sau neîncadrați din Episcopia Caransebeșului, precum și situația salarizării personalului angajat în cadrul Bisericii Ortodoxe Române, în contextul noii Legi-cadru a salarizării personalului plătit din fondurile publice (votată în cele două camere ale Parlamentului României).

La sectorul cultural s-a analizat situaţia învăţământului teologic universitar şi preuniversitar din Episcopia Caransebeşului, planul editorial pentru anul 2017-2018 și implicarea Episcopiei Caransebeşului în manifestările naţionale „Centenar 2018”.

Programul Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte (18-20 Iulie 2017) și programul de tabere al Departamentului de Tineret (iunie - septembrie 2017) au fost temele dezbătute la sectorul social-misionar.

Consiliul Eparhial este organism executiv al Adunării Eparhiale și are în competență problemele bisericești administrative, culturale, social-filantropice, economice, patrimoniale și fundaționale pentru întreaga eparhie. Consiliul Eparhial se compune din 9 membri, 3 clerici și 6 mireni, aleși pe termen de patru ani de Adunarea Eparhială, dintre membrii ei.

Data: 9 iunie 2017 • Vizualizări: 1515