Centrul Social „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” la început de drum

 Centrul Social „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” la început de drum
Luni, 8 octombrie a.c., Centrul Social „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Moldova Nouă şi-a deschis porţile
Autor: Serviciul Social-Misionar
Luni, 8 octombrie 2012, Centrul Social „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Moldova Nouă şi-a deschis porţile. Evenimentul a debutat prin oficierea unei slujbe de Te-Deum de către slujitorii parohiei „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Moldova Nouă, pr. Belu Bogdan şi pr. Iova Megheleş.

La slujbă au participat Tismănar Desanca, Azamfirei Marinca Daniela, dascăli la Şcoala Gimnazială „Alexandru Moisii” din Moldova Nouă şi Lukacs Maria, profesor de religie din localitate, cadre didactice care vor contribui la buna desfăşurare a activităţilor centrului social. De asemenea, au participat şi beneficiarii aşezământului social, 15 copii cazuri sociale ale parohiei „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, care pentru început timp de 3 zile pe săptămână vor primi o masă caldă şi vor desfăşura activităţi şcolare şi recreative.

„Mulţumim lui Dumnezeu pentru lucrarea socială care este la început de drum în parohia noastră şi Îl rugăm să binecuvânteze jertfa bunilor credincioşi ai parohiei noastre şi să le înmulţească darul. Avem mulţi fraţi care au nevoie de sprijinul nostru, să le întindem aşadar o mână de ajutor, iar prin aceasta să Îl facem de Hristos să fie prezent şi în viaţa lor”, a arătat la final pr. Belu Bogdan.

Centrul Social „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Moldova Nouă a fost inaugurat şi sfinţit de către Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, la sărbătoarea „Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena”, 21 mai 2012. Aşezământul social-filantropic a fost ridicat cu sprijinul primăriei oraşului Moldova Nouă în curtea bisericii şi funcţionează în cadrul unui parteneriat rodnic între Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” şi Şcoala Gimnazială „Alexandru Moisii” din Moldova Nouă.

Data: 9 octombrie 2012 • Vizualizări: 870