Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române s-a reunit în şedinţă de lucru la Reşedinţa patriarhală (6-7 iulie 2010)

 Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române s-a reunit în şedinţă de lucru la Reşedinţa patriarhală (6-7 iulie 2010)

Album foto
La Reşedinţa Patriarhală din Bucureşti au început lucrările Sfântului Sinod, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel,
Autor: www.basilica.ro
La Catedrala Patriarhală, astăzi, 6 iulie s-a oficiat Sfânta Liturghie şi slujba Te Deum -ului, după cum este rânduiala în Biserica Ortodoxă, înaintea începerii lucrărilor Sfântului Sinod. Sfânta Liturghie a fost săvârşită de către Preasfinţitul Sofian Braşoveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei, şi Luxemburgului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. De asemenea, în prezenţa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi a membrilor Sfântului Sinod, Preasfinţitul Părinte Sofian Braşoveanul a oficiat şi slujba Te Deum–ului.

Lucrările Sfântului Sinod au început în această dimineaţă la Reşedinţa Patriarhală din Bucureşti şi se vor încheia mâine, 7 iulie. Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în deschiderea lucrărilor Sfântului Sinod a susţinut o meditaţie duhovnicească intitulată „Demnitatea şi responsabilitatea episcopală în Biserică”.

De asemenea, mâine la ora 13:00, în Aula Magna „Teoctist Patriarhul” din Palatul Patriarhiei, în prezenţa ierarhilor Sfântului Sinod şi Permanenţelor Consiliului Naţional Bisericesc şi Arhiepiscopiei Bucureştilor, va avea loc premierea câştigătorilor concursului de proiectare pentru Catedrala Mântuirii Neamului, organizat de către Patriarhia Română.

Data: 6 iulie 2010 • Vizualizări: 1721