Simpozionul Naţional „In memoriam Constantin Daicoviciu” - ediţia a XXXVII-lea -

 Simpozionul Naţional „In memoriam Constantin Daicoviciu” - ediţia a XXXVII-lea -
În perioada 10-12 martie 2011, la sediul Muzeului Judeţean de Etnografie şi al Regimentului de Graniţă din Caransebeş se desfăşoară cu sprijinul Consiliului Judeţean Caraş-Severin şi a Episcopiei Caransebeşului Simpozionul Naţional „In memoriam Constantin Daicoviciu”,
Autor: Serviciul Cultural
În perioada 10-12 martie 2011, la sediul Muzeului Judeţean de Etnografie şi al Regimentului de Graniţă din Caransebeş se desfăşoară cu sprijinul Consiliului Judeţean Caraş-Severin şi a Episcopiei Caransebeşului Simpozionul Naţional „In memoriam Constantin Daicoviciu”, ediţia a XXXVII-lea.

Ca în fiecare an, manifestarea ce omagiază una dintre cele mai proeminente personalităţi ale culturii româneşti - Academicianul Constantin Daicoviciu”, s-a bucurat de o prezenţă numeroasă din partea elitei ştiinţifice din Transilvania şi Banat.

La deschiderea festivă întâmplată joi, 10 martie 2011, a participat Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului, reprezentantul Consiliului Judeţean Caraş-Severin - Domnul vicepreşedinte Ionesie Ghiorghioni, reprezentanţi ai muzeelor de istorie din ţară şi numeroşi cercetători istorici şi arheologi.

În cuvântul adresat plenului şedinţei de deschidere, Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian a arătat că: „Deşi ne aflăm în prima săptămână a Postului Mare, vreme de umilinţă şi de jertfă şi timp în care slujbele Bisericii sunt cu totul speciale, suntem adunaţi acum la o jertfă pe altarul culturii româneşti. Personalitatea istoricului, arheologului şi academicianului Constantin Daicoviciu este pentru noi prilej de prăznuire culturală, mai ales că ne aflăm în zona unde s-a născut şi a copilărit academicianul Daicoviciu”.

În continuare, directorul muzeului, dr. Adrian Ardeţ, a arătat că implicarea Episcopiei Caransebeşului în acţiunile muzeului este de mare importanţă pentru viitorul cultural al oraşului de pe Timiş şi Sebeş, dar şi pentru devenirea spirituală a întregului judeţ Caraş-Severin. În acest duh al susţinerii vieţii culturale şi ştiinţifice din Banatul de Munte, Preasfinţitul Părinte episcop Lucian a fost propus şi a acceptat titlul de preşedinte al Consiliului Ştiinţific al Muzeului Judeţean de Etnografie şi al Regimentului de Graniţă din Caransebeş. A urmat o scurtă evocare a activităţii ştiinţifice desfăşurată de regretatul arheolog, dr. Marian Gumă, cel care prin cercetările sale a adus o contribuţie însemnată la istoria veche a Banatului. Evocarea a fost susţinută de Domnul profesor universitar dr. Valentin Craşovan. Comunicările în plen au fost susţinute de domnul profesor universitar dr. Ioan Piso, ucenic al Profesorului Constantin Daicoviciu, directorul Muzeului Transilvaniei din Cluj-Napoca şi dr. Costin Feneşan, membru în conducerea Arhivelor Naţionale din Bucureşti.

Tot în cadrul deschiderii festive a Simpozionului s-au lansat şi două teze de doctorat referitoare la istoria Banatului: Comunitatea de avere din Caransebeş a Domnului dr. Laurenţiu Ovidiu Roşu şi Viaţa economică şi socială din judeţele Caraş şi Severin (1944-1948) a Domnului Dr. Eusebiu Narai.

În lucrările simpozionului există o secţiune de istorie bisericească, unde cercetătorii istorici şi preoţi profesori vor vorbi despre trecutul Episcopiei Caransebeşului şi a întregii Biserici bănăţene.

Data: 11 martie 2011 • Vizualizări: 870