Vernisaj prepascal la Reşiţa

 Vernisaj prepascal la Reşiţa
Luni, 24 aprilie, s-a desfăşurat la Muzeul Banatului Montan din Reşiţa a IX-a ediţie a proiectului „Vino, Doamne, printre noi"
Autor: Pr. Valentin Popovici
Luni, 24 aprilie, s-a desfăşurat la Muzeul Banatului Montan din Reşiţa a IX-a ediţie a proiectului „Vino, Doamne, printre noi". Expoziţia cuprinde lucrări cu mesaje pascale, respectiv decoraţiuni, desene pascale, felicitări, ouă încondeiate, artă decorativă, toate realizate manual de elevi din ciclul gimnazial, primar şi preşcolar.

Alături de muzeul reşiţean, parteneri au fost Protopopiatul Reşiţa şi alte unităţi şcolare din municipiu sau judeţ, care şi-au expus lucrările în cadrul acestei expoziţii, scopul vernisajului fiind acela de păstrare şi conservare a valorilor tradiţionale româneşti. Expoziţia prezentată poate fi vizitată şi pe parcursul zilelor următoare.

Data: 11 aprilie 2017 • Vizualizări: 263