Copiii cinstesc cea mai iubită fiinţă: Mama

Copiii cinstesc cea mai iubită fiinţă: Mama
Duminică, 6 martie, elevii clasei a IV-a de la Şcoala Gimnazială nr. 9 precum şi preşcolari de la Grădiniţa PP 8 „Floarea soarelui” au recitat poezii şi au intonat cântece închinate mamei în Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel-Govândari” din Reșița
Autor: Pr. Petru Berbentia
Cinstirea părinţilor înseamnă să fii respectuos în cuvânt și să faci tot ce este posibil să-i asculţi şi să nu-i superi. Dumnezeu ne îndeamnă să ne cinstim părinţii. El prețuiește cinstirea părinților atât de mult încât o include între cele zece porunci din Vechiul Testament, porunci ce le aminteşte Mântuitorul şi în Noul Testament: „Copii, ascultați în Domnul de părinții voștri, căci este drept.” Cinstirea părinților este singura poruncă din Biblie care promite ca răsplată o viață lungă.

În virtutea acestui adevăr veşnic, copiii de la unităţi de învăţământ din parohia noastră au fost prezenţi duminică 6 martie, la biserică. Venirea lor în această zi s-a datorat dorinţei de a aduce un omagiu şi un strop de bucurie mamelor, bunicelor şi tuturor femeilor din biserică. Astfel, după otpustul Sfintei Liturghii, elevii clasei a IV-a de la Şcoala Gimnazială nr. 9, îndrumaţi de doamna învăţătoare Măriuţa Benga, precum şi preşcolari de la Grădiniţa PP 8 „Floarea soarelui” însoţiţi de doamna educatoare Oana Voinea, au recitat poezii şi au intonat cântece închinate mamei, fiind răsplătiţi cu aplauze de mulţimea celor prezenţi.

La momentul final, când cei din biserică au venit să primească anafură, copii au împărţit mărţişoare confecţionate de ei şi au urat an mulţi şi plini de sănătate tuturor. Şi astfel, prin parteneriatul între Şcoala Gimnazială nr. 9, Secţia „Vârsta a treia” a Bibliotecii Municipale Reşiţa şi Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel-Govândari”, parteneriat ce durează de mulţi ani, dăm posibilitatea elevilor să se manifeste şi artistic pe soleea Sfântului Locaş, dar aducem şi bucurie în sufletul credincioşilor. Le mulţumim tuturor celor ce s-au implicat în acest proiect şi nădăjduim că această colaborare este ziditoare pentru toţi participanţii.

Data: 7 martie 2016 • Vizualizări: 655