Acțiuni filantropice desfășurate de Centrul de tineret Bozovici

Acțiuni filantropice desfășurate de Centrul de tineret Bozovici
Marți, 17 noiembrie, tinerii din Centrul de tineret „Timotheos” din Bozovici, coordonați de către părintele Ion Cherescu, s-au deplasat la Complexul de servicii sociale, precum și la Căminul de bătrâni din Oravița
Autor: Pr. Ion Cherescu
Având în vedere că suntem în Postul Nașterii Domnului și Evanghelia Mântuitorului ne învață să unim postul și rugăciunea noastră cu milostenia și cercetarea bolnavilor, marți, 17 noiembrie, tinerii din Centrul de tineret ,,Timotheos” din Bozovici, coordonați de către părintele Ion Cherescu, s-au deplasat la Complexul de servicii sociale, precum și la Căminul de bătrâni din Oravița, oferindu-le copiilor și bătrânilor, pe lângă o vorbă bună și iconițe, dulciuri și fructe.

Pentru tinerii din Parohia Bozovici, aceste activități filantropice au devenit o tradiție întrucât, în fiecare an, am urmărit ca pe lângă activitățile desfășurate cu aceștia să sădim în inima tinerilor dragostea și mila față de aproapele.

Ca de fiecare dată, bătrânii au fost extrem de bucuroși și i-au îmbrățișat pe copii, mulți dintre ei poate cu gândul la copiii și nepoții lor. La fel de impresionați au fost și copiii, care au promis că vor reveni pentru a le aduce o mângâiere atât copiilor cât și bătrânilor din aceste centre sociale.

Data: 18 noiembrie 2015 • Vizualizări: 815