Acţiuni caritabile ale Centrului de Voluntariat „Alexandra Florea” al Episcopiei Caransebeşului

Acţiuni caritabile ale Centrului de Voluntariat „Alexandra Florea” al Episcopiei Caransebeşului
Centrul de Voluntariat „Alexandra Florea” al Episcopiei Caransebeşului organizează în această perioadă multiple acţiuni caritabile destinate copiilor şi persoanelor defavorizate din Protopopiatul Caransebeş
Autor: Pr. Nicolae Codrea
Duminică, 7 decembrie, tinerii voluntari ai trupei de teatru „Credo” au susţinut, la căminul cultural din Obreja, spectacolul intitulat „Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte”. Pe scenă au urcat tinerii actori Andreea Pascotă, Vasilică Ioana Melisa, Crina Patricia-Daiana, Ivăniş Sabrina-Bianca, Olteanu Ana-Maria, Lungu Corina-Nicoleta, Jura Victor, Berzescu Silviu, Topală Dennis Iulian şi Ciutean Diana. A urmat apoi o lecţie deschisă alături de voluntarilor centrului, la care au participat peste 200 de copii din localităţile cărăşene Obreja, Iaz, Var, Ciuta. Toţi cei prezenţi la eveniment au primit pachete constând în alimente şi dulciuri.

„Trebuie să le mulţumim tuturor celor care astăzi s-au implicat la buna desfăşurare a acestui eveniment pentru suflet, partenerilor noştri Societatea Femeilor Ortodoxe din Caransebeş, Clubului Rotary Caransebeş, Surorile Franciscane, precum şi tuturor membrilor voluntari. În data de 6 decembrie am împărţit cadouri şi o maşină nouă de spălat manuală în localitatea Zăgujeni, săptămâna aceasta vom merge pe Valea Bistrei şi vom împărţi cadouri copiilor din localităţile Cireşa, Marga, Măru şi Măgura, iar duminica viitoare vom fi în mijlocul copiilor din Teregova, Rusca Teregova şi Luncaviţa. De asemenea, în drum spre Caransebes, la întoarcere, vom face donaţii şi vom împărţi cadouri copiilor din Armeniş, Goleţ, şi Sadova Nouă. În total vor fi distribuite 400 de cadouri pentru copii din Protopopiatul Caransebeş”, a precizat Rada Petrişor, coordonatorul Centrului de Voluntariat „Alexandra Florea” al Episcopiei Caransebeşului.

Acţiunile de binefacere pe care le desfăşoară Centrul de Voluntariat „Alexandra Florea” al Episcopiei Caransebeşului se defăşoară cu sprijinul Sectorului Social-Filantropic, Misionar şi Activităţi cu Tineretul al Episcopiei Caransebeşului.

Data: 10 decembrie 2014 • Vizualizări: 488