Activități cultural-educative la Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Reșița

Activități cultural-educative la Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Reșița
În ultima perioadă la Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Reșița s-au desfășurat mai multe activități cultural-educative
Autor: Pr. Petru Berbentia
Vecinătatea cu parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel-Govândari”, implicarea permanentă a elevilor Colegiului Economic în viaţa parohiei noastre, precum şi conlucrarea ce există între preotul paroh Petru Berbentia şi conducerea Colegiului, au făcut ca de-a lungul vremii elevii să fie prezenţi în numeroase acţiuni culturale şi religioase ale bisericii sau preoţii să fie invitaţi la nenumărate serbări ale şcolii.

În ultimii doi ani, între Parohie şi Colegiul Economic s-au încheiat convenţii de parteneriat al căror obiectiv îl constituie „promovarea spiritului comunitar în rândul elevilor ( adolescenţi), prin implicarea în acţiuni de voluntariat care vizează sfera socială şi ecologică”. Urmare acestor parteneriate, în data de 23 martie 2012, voluntari din grupul „Aproape de tine” au participat la o acţiune de ecologizare şi de curăţire a curţii bisericii „Sf. Apostroli Petru şi Pavel-Govândari” precum şi a spaţiului generos ce înconjoară incinta parohiei. Coordonaţi de cele două cadre didactice implicate în proiect şi ajutaţi „logistic” de preotul Petru Berbentia, elevii au curăţat toată „avlia” bisericii şi au depus la locul potrivit toate resturile vegetale adunate.

Sperăm că prin asemenea acţiuni vom conştientiza şi pe cei ce aruncă tot felul de gunoaie să fie mai atenţi cu mediul înconjurător şi, implicit cu curtea sfântului locaş. Şi mai sperăm că asemenea acţiuni desfăşurate împreună cu elevii, vor continua!

Duminică, 25 martie, la biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel- Govândari” din Reşiţa, s-a desfăşurat a opta ediţie a spectacolului de poezie şi muzică în cinstea Maicii Domnului. Aşa cum s-a întâmplat în toţi anii ce au trecut, şi în acest an, actorii Teatrului de Vest din Reşiţa, muzicienii Liceului de Artă „Sabin Păuţa” şi Grupul „Strana strămoşească” a Bisericii „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel-Govândari” din Reşiţa, au susţinut un concert de muzică şi poezie închinat Maicii Domnului. Pentru început, părintele paroh Pentru Berbentia a exprimat câteva gânduri despre sărbătoarea Buneivestiri şi despre ceea ce aşteaptă să se întâmple în această seară binecuvântată.

Ca de fiecare dată, poeziile au fost propuse de preotul paroh, iar domnul Dan Mirea, directorul artistic al Teatrului de Vest din Reşiţa s-a ocupat de îndrumarea actorilor ce au recitat în acest an poezii din autori mai puţin cunoscuţi. Partiturile muzicale susţinute de domnii profesori Eduard Ailenei şi George Ghesteinhaimer, împreună cu elevii ce îi coordonează, au coplectat minunat seara de poezie şi cântare. La frumuseţea serii au contribuit şi membrii grupului vocal „Strana strămoşească”, prin interpretarea câtorva imnuri închinate Maicii Domnului.

La finalul concertului, părintele Petru Berbentia a exprimat dorinţa de a nu întrerupe această manifestare, pentru că interacţiunea cu actorii şi muzicienii este benefică pentru Biserică.

Data: 26 martie 2012 • Vizualizări: 1783