Adopţia-dialog deschis pentru o mai bună înţelegere

Adopţia-dialog deschis pentru o mai bună înţelegere
Marţi, 5 octombrie 2010, în sala de conferinţe a Consiliului Judeţean Caraş-Severin a avut loc o dezbatere publică intitulată „Adopţia-dialog deschis pentru o mai bună înţelegere”
Autor: Pr. Călin V. Ianchiş
Marţi, 5 octombrie 2010, în sala de conferinţe a Consiliului Judeţean Caraş-Severin a avut loc o dezbatere publică intitulată „Adopţia-dialog deschis pentru o mai bună înţelegere” unde au fost abordate mai multe puncte de vedere ce au în vedere elemente conexe a acestui aspect, precum şi implicaţiile sale sociale şi morale.

Dezbaterea a fost deschisă de către D-l Sorin Frunzăverde, Preşedintele Judeţului Caraş-Severin şi moderată de D-l Bogdan Adrian Panait, Secretar de Stat Oficiul Român pentru Adopţii.

Au fost abordate aspectele legislative care privesc adopţia, făcându-se o referire strictă la Judeţul Caraş-Severin., fiind prezentate câteva aspecte concrete referitoare la evoluţia numărului de copii instituţionalizaţi adoptabilil, în perioada 2006 – 2010, cuantumul cererilor de adopţie înregistrate şi numărul procedeelor de adopţie finalizate. Toate aceste aspecte au fost prezentate de către D-na Ana Vasile, Director Executiv D.G.A.S.P.C. Caraş-Severin.

Reprezentanţii Episcopiei Caransebeşului la această dezbatere, părintele Călin Vasile Ianchiş, consilier social misionar, şi părintele Cătălin Nicolae Mirişan, protopopul Reşiţei, au arătat rolul Bisericii în societate, arătând rolul deosebit al preotului paroh în semnalarea cazurilor de abandon şi în lupta cu cauzele ce duc la această situaţie care, cauze ce sunt de sorginte morală şi duhovnicească. S-a arătat în acest sens buna colaborare dintre Episcopia Caransebeşului şi Consiliul Judeţean, colaborare concretizată prin susţinerea activităţii Centrului de Igienă Pentru Mamă şi Copil unde multe mame au fost sprijinite, consiliate şi învăţate cum să-şi îngrijească copilul, evitându-se în acest fel abandonul copilului. De asemenea, deosebit de important ar putea fi aportul preotului paroh, în calitate de membru în cadrul comisiilor de dialog social, în vederea obţinerii de informaţii clare şi complete, referitoare la adoptator sau familia adoptatoare, familia extinsă sau familia substitutivă şi rudele acestora.

Binecunoscute fiind programele pastorale şi catehetice ale Bisericii, ce vine în sprijinul întăririi instituţiei familiei s-a arătata că anul 2011 a fost decretat de Patriarhia Română ca Anul omagial al Sfântului Botez şi al Sfintei Cununii în Patriarhia Română, având ca scop întărirea şi promovarea valorilor familiei creştine.

În acest sens nădăjduim că prin intermediul unei fructoase colaborări dintre Biserică şi celelalte instituţii publice să se realizeze o bună misiune în vederea întăririi familiei creştine care trebuie să stea la baza unei societăţi sănătoase.

Data: 6 octombrie 2010 • Vizualizări: 1107