Agenda provizorie a Preasfinţitului Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului pe luna septembrie 2010

Agenda provizorie a Preasfinţitului Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului  pe luna septembrie 2010
În luna septembrie a anului 2010, Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian al Caransebeşului are următorul program:
Autor: Serviciul Prezidial
Miercuri 1.09.2010
A târnosit biserica schitului Bucova cu hramul „Sf. Cuvios Dionisie Exiguul” din Bucova;

Vineri 3.09.2010
A participat la şedinţa de constituire a Adunării Naţionale Bisericeşti a Bisericii Ortodoxe Române pentru mandatul 2010-2014;

Duminică 4.09.2010
A oficiat slujba de sfinţire a Catedralei Ortodoxe din Blaj cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din Arhiepiscopia Alba Iuliei, alături de Preafericitul Părinte Daniel şi de un sobor de ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române;

Miercuri 8.09.2010
Va săvârşi Sf. Liturghie la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” din Băile Herculane, cu ocazia hramului mănăstirii şi al oraşului Băile Herculane;

Sâmbătă 11.09.2010
Va întâmpina pe Preafericitului Părinte Patriarh Daniel la aeroportul „Traian Vuia” din Timişoara şi îl va primii la Catedrala istorică Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din Caransebeş unde se va oficia slujba de Te-Deum;

11 – 13 septembrie 2010
Va primi vizita canonică a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel în Episcopia Caransebeşului, vizită prilejuită de evenimentul târnosirii noii catedrale episcopale „Învierea Domnului” din Caransebeş;

Marţi 14.09.2010
Va săvârşi Sf. Liturghie arhierească alături de un sobor de ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române în faţa crucii monument de pe muntele Mic;

Duminică 19.09.2010
Va participa la invitaţia Preasfinţitului Părinte Episcop Sofronie al Oradiei la Sf. Liturghie oficiată de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel cu prilejul aniversării a 90 de ani de la reînfiinţarea Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei;

Miercuri 15.09.2010
Va săvârşi Sf. Liturghie la biserica „Sf. Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş” din Reşiţa, Protopopiatul Reşiţa;


Duminică 26.09.2010
Va participa la invitaţia Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu la Mănăstirea Lainici la slujba Sf. Liturghii oficiate cu prilejul vizitei Preafericitului Părinte Patriarh Daniel;

Luni 27.09.2010

Va participa la invitaţia Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Gherasim la prăznuirea „Sf. Antim Ivireanul”, ocrotitorul Eparhiei Râmnicului;


Joi 30.09.2010

Va participa la aniversarea a 3 ani de zile de la întronizarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel în demnitatea de Întâistătător al Bisericii Ortodoxe Române, eveniment ce va avea loc la reşedinţa patriarhală din Bucureşti;


Data: 7 septembrie 2010 • Vizualizări: 1479