Ajunul Crăciunului la Caransebeş

Ajunul Crăciunului la Caransebeş
În ajunul Crăciunului, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, a săvârşit alături de un sobor de preoţi şi diaconi, slujba vecerniei unită cu Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, la catedrala istorică „Sfântul Gheorghe” din Caransebeş
Autor: Servicul Prezidial

În ajunul Crăciunului, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, a săvârşit alături de un sobor de preoţi şi diaconi, slujba vecerniei unită cu Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, la catedrala istorică „Sfântul Gheorghe” din Caransebeş.

La Sfânta Liturghie au participat un număr însemnat de credincioşi, mulţi dintre ei la momentul potrivit s-au împărtăşit cu Dumnezeieştile Taine. În cadrul Sfintei Liturghii, părintele Laurenţiu Iacob a fost hirotesit iconom. Răspunsurile la slujbă au fost date de grupul „Ethos” al catedralei episcopale „Învierea Domnului”.

Data: 24 decembrie 2012 • Vizualizări: 912