„Alaiul Colindătorilor” în municipiul Reşiţa

„Alaiul Colindătorilor” în municipiul Reşiţa

Album foto
Marţi, 21 decembrie 2010, Preasfinţitul Lucian Episcopul Caransebeşului, pentru a participa la, deja tradiţionalul “Alai al Colindătorilor”, ce a reunit grupuri de colindători, atât din oraş cât şi din împrejurimi
Autor: Pr. Valentin Popovici
Devenit în ultimii o tradiţie frumoasă, organizată în apropierea mari sărbători a Naşterii Domnului, şi anul acesta, cele mai bune grupuri corale parohiale ale Protopopiatului Reşiţa, s-au reunit spre a aduce prin colindă, mesajul de pace, bucurie şi iubire frăţească. Prezent în mijlocul lor, PS Lucian al Caransebeşului, a considerat iniţiativa oportună şi potrivită momentului.

Astfel vechile obiceiuri de iarnă, ca şi cel de colindat în special, îşi are locul său bine consacrat în conştiinţa celor ce îl păstrează cu sfinţenie. Această datorie sfântă revine preotului şi comunităţii pe care o păstoreşte. Îmbrăcaţi în costume populare diferite, specifice zonelor în care locuiesc, fiecare grup coral s-a întrecut prin frumuseţea costumelor dar mai ales prin calitatea colindelor prezentate.

Alături de colindători s-au aflat şi membrii de la „Asociaţia Luptătorilor în Revoluţia din decembrie 1989” filiala Caraş – Severin şi urmaşi ai martirilor şi răniţilor în revoluţie, sub coordonarea domnului preşedinte Dumitru Alexa. Alaiul a început cu o procesiune ce s-a derulat pe traseul Biserica „Sf. Iosif cel Nou de la Partoş” – Centrul Civic al Municipiului Reşiţa. Am remarcat prezenţa a numeroşi reprezentanţi ai autorităţiilor locale şi judeţene, precum d-l Mihai Stepanescu, primarul oraşului Reşiţa şi d-l Ionesie Gheorghioni, vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Caraş - Severin.

Programul a început cu un parastas întru pomenirea eroilor revoluţiei din decembrie 1989, oficiat de pr. ic. stavr. Alin Câmpean, consilier administrativ-bisericesc al Episcopiei Caransebeşului, pr. on. prot. Nicolae C. Mirişan şi pr. Ioan Albu. Au urmat apoi scurte alocuţiuni ale oficialităţilor prezente, după care s-a trecut la desfăşurarea propriu-zisă a concertului. Primii colindători au fost elevi de la Grupul Şcolar Industrial din Bocşa, coordonaţi de pr. Caius Negrea, de la parohia „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului”. Au urmat apoi celelalte grupuri corale, într-o ordine bine stabilită. Amintim grupul coral al parohiei Berzovia, coordonaţi de pr. Petru Zaharia Ghimboaşă; grupul coral al parohiei Dognecea, coordonat de pr. Doru Melinescu; grupul coral al parohiei Fîrliug, coordonaţi de pr. Doru Mogoşescu; grupul coral al parohiei Târnova, coordonaţi de d-na preoteasă Puşa Florei; grupul coral al parohiei Vermeş, coordonaţi de pr. Petru Vintilescu; grupul coral „Ison” al Liceului „Traian Lalescu” din Reşiţa, coordonaţi de pr. prof. Nicolae Chiosa; grupul coral ”Steluţe” al Şcolii cu cls. I – VIII nr. 2 din Reşiţa, coordonaţi de d-na înv. Mariana Brebenariu; grupul coral „Câlniceana” al Casei de Cultură din Câlnic, coordonaţi de d-na Ana Jura; grupul coral al parohiei „Sf. Nicolae” din Bocşa Română, coordonat de pr. Răzvan Sas; grupul coral al parohiei Ramna, coordonaţi de pr. Ion Ovidiu Urzicaru; grupul coral al parohiei Cuptoare, coordonat de pr. Ciprian Ion Costiş şi grupul coral al parohiei Moniom, coordonat de pr. Adrian Gigi Mager. La sfârşit a avut loc depunerea de coroane, după care, pr. on. protopop Nicolae C. Mirişan a mulţumit tuturor participanţilor şi organizatorilor, datorită cărora festivitatea s-a desfăşurat în bune condiţii.

Manifestarea de la Reşiţa a fost una deosebită. An de an ea este tot mai frumoasă şi mai bine organizată. Nădăjduim ca în viitor toţi cei implicaţi să ducem această veste bună ori de câte ori conştiinţa şi datoria ne-o cere.

Data: 22 decembrie 2010 • Vizualizări: 1511