Alegeri de membrii clerici şi mireni în Adunarea Eparhială a Episcopiei Caransebeşului

Alegeri de membrii clerici şi mireni în Adunarea Eparhială a Episcopiei Caransebeşului
Atăzi, 22 aprilie 2010, în Episcopia Carasebeşului au loc alegerile pentru membrii clerici şi mireni în Adunarea Eparhială, legislatura 2010-2014
Autor: Serviciul Prezidial
Prin adresa cu nr. 6282/2009 a Cancelariei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române se aduce la cunoștință faptul că mandatul membrilor Adunării Eparhiale din cuprinsul Patriarhiei Române aleși în ziua de 4 mai 2006 pentru o perioadă de 4 ani, 2006-2010, expiră în anul 2010.

Astfel, s-a hotărât ca noile alegeri de membri, clerici și mireni, ai acestor Adunări, pentru perioada 2010-2014, să se desfăşoare în ziua de joi, 15 aprilie sau joi, 22 aprilie 2010, ora 10.00, cu observarea tuturor dispozițiilor cuprinse în regulamentul pentru alegerea, funcționarea și dizolvarea organelor deliberative și executive în Parohiile și Protopopiatele din Biserica Ortodoxă Română (art.63-113);

În vederea aducerii la îndeplinire a acestei hotărâri, Permanenţa Consiliului Eparhial a Episcopiei Caransebeşului a emis ordinul circular cu nr. 280-A/2010, prin care a înştiinţat toete unităţile eparhiei noastre de procedurile statutare de alegere a noilor membrii clerici şi mireni.

Totodată Biroul Electoral Eparhial a stabilit următoarele circumscripţii:

1.Caransebeş I - Catedrala istorică „Sf. Mare Mucenic Gheorghe”;
2.Caransebeş II – Catedrala nouă „Învierea Domnului”;
3.Oţelu Roşu – Parohia Ferdinand - Oţelu Roşu;
4.Reşiţa – Parohia „Sf. Ier. Iosif cel Nou de la Partoş”
5.Bocşa – Parohia „Sf. Ier. Nicolae” Bocşa Română;
6.Oraviţa – Parohia „Adormirea Maicii Domnului” Oraviţa Montană;
7.Moldova Nouă – Parohia „Adormirea Maicii Domnului” Moldova Nouă;
8.Grădinari – Parohia Grădinari;
9.Băile Herculane – Parohia „Schimbarea la faţă” Băile Herculane;
10.Bozovici – Parohia Bozovici.

În acest sens astăzi, în cele 10 circumscripţii electorale au fost aleşi 10 membrii clerici şi 20 de membrii mireni în Adunarea Eparhială a Episcopiei Caransebeşului pentru perioada 2010-2014.

Lucrările s-au desfăşurat conform regulamentelor bisericeşti în vigoare şi hotărârii Sfântului Sinod, aşa încât au fost aleşi membrii din toate categoriile socio-profesionale şi de vârstă, inclusiv tineri care s-au remarcat prin ţinută morală deosebită şi o bună implicare în viaţa parohiei de care aparţin.

Data: 22 aprilie 2010 • Vizualizări: 1455