Alinare sufletească pentru bolnavii Spitalului Orășenesc din Oravița

Alinare sufletească pentru bolnavii Spitalului Orășenesc din Oravița
Marți, 17 aprilie 2013, la orele după-amiezii, Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, a săvârşit Taina Sfântului Maslu în incinta Spitalului Orăşenesc Oraviţa
Autor: Serviciul Prezidial
Marți, 17 aprilie 2013, la orele după-amiezii, Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit Taina Sfântului Maslu în incinta Spitalului Orăşenesc Oraviţa. La slujbă au participat autorităţi locale, conducerea spitalului, cadre medicale, pacienţi, precum şi un număr însemnat de credincioşi din localitate.

„Ne-am bucurat de prezența multor credincioși din localitate și desigur, ca de fiecare dată, ne-am bucurat de frumoasa primire din partea conducerii spitalului, cu toții rugându-se împreună cu noi la Taina Sfântului Maslu. În această perioadă deosebită a căinței și pocăinței, în care Biserica ne îndeamnă la post și rugăciune pentru a dobândi curățirea sufletească, iată că și prin Taina Sfântului Maslu ne pregătim pentru cea mai mare sărbătoare a creștinătății Învierea Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Trebuie așadar, să ne aducem aminte și să-i pomenim pe frații noștri care se află pe patul de suferință în azile și în spitale, așa cum ne îndeamnă Mântuitorul nostru Iisus Hristos prin cuvântul apostolului «Rugați-vă unii pentru alții și purtați-vă sarcinile unii altora!» Și anul acesta ne-am rugat pentru cei bolnavi, pentru cei aflați în suferință, îi purtăm în rugăciunile noastre și Îl rugăm pe Doctorul sufletelor și al trupurilor noastre, pe Bunul Dumnezeu să ne dăruiască vindecare de orice boală și neputință”, a precizat Preasfințitul Lucian.

În incinta Spitalului Orăşenesc din Oraviţa, prin osteneala pr. Gelu Moldovan de la Parohia „Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul” din localitate, cu ajutorul administrației locale și a conducerii spitalului, s-a amenajat la sfârșitul anului trecut o capelă cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Pantelimon”. În prezent, în locașul de rugăciune se săvârșesc sfinte slujbe, în special Sfânta Liturghie, atât pentru cei internați în spital, cât și pentru cadrele medicale, precum și pentru personalul administrativ care își desfășoară activitatea în unitatea sanitară. Capela a fost binecuvântată de către chiariarhul locului, Preasfințitul Lucian, la data de 24 noiembrie 2012. La final, toți cei prezenți au primit din partea ierarhului iconițe cu Sfânta Cruce.Data: 17 aprilie 2013 • Vizualizări: 1356