Aniversare a două centre de tineret ale Episcopiei Caransebeșului

Aniversare a două centre de tineret ale Episcopiei Caransebeșului
Centrul de tineret „Vasiova” şi Centrul de tineret „Sf. Arh. Mihail şi Gavriil” Moniom au marcat 3 ani de activitate
Autor: Gabriela Şerban
Pentru că, de curând, cele două centre de tineret au împlinit 3 ani de la înfiinţare şi de rodnică activitate (Centrul de tineret „Vasiova” în 28 februarie, iar Centrul de tineret „Sf. Arh. Mihail Şi Gavriil” Moniom la 1 martie), trei ani de când Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului a binecuvântat înfiinţarea şi buna lucrare a celor două centre, sâmbătă, 4 martie 2017, la sediul Centrului de tineret „Vasiova” din cadrul Bibliotecii Publice „Tata Oancea” Bocşa, au fost marcaţi cei trei ani de „prietenie adevărată născută la Sfântul Potir”.

După o slujbă de mulţumire adusă lui Dumnezeu la Biserica „Naşterea Maicii Domnului” din Bocşa Vasiova, oficiată de preotul Doru Melinescu şi pr. inspector Mihai Ciucur, tinerii s-au deplasat la sediul Centrului de tineret „Vasiova” încercând să marcheze într-un mod cât mai plăcut cei 3 ani de activitate şi colaborare.

Deoarece ne aflăm în sfântul și marele post al Sfintelor Paşti, aniversarea nu a fost una fastuoasă, însă bucuria de a fi din nou împreună a reuşit să dea strălucire evenimentului. Tinerii, însoţiţi de coordonatori şi voluntarii care le-au fost alături pe parcursul celor trei ani, au petrecut câteva ore frumoase, şi-au povestit întâmplări hazlii sau mai puţin hazlii din activităţile derulate, şi-au împărtăşit sentimente şi bucurii, mai mult, au făcut schimb de idei şi experienţă. Au organizat jocuri interactive menite a dezvălui cât de bine se cunosc membrii celor două centre, dar şi de a-i apropia mai mult.

„Am sărbătorit azi trei ani plini de iubire, bucurie, emoţie, zâmbete, cântec, dans şi voie bună, trei ani plini de HRISTOS! afirmă Mădălina Jojart. Aş caracteriza aceşti trei ani printr-un singur cuvânt: „ÎMPREUNĂ”, deoarece doar împreună am reuşit să clădim această mare şi frumoasă familie: familia Centrului de tineret „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril”Moniom. În toţi aceşti ani am fost mereu unul pentru altul şi toţi pentru Hristos!”

Aniversarea celor două centre a scos la iveală activităţi deosebite rememorate prin vizionarea unor fotografii vechi şi noi, punctând continuitatea şi perseverenţa în realizarea unor proiecte de succes.

„Centrele cred că vin, în primul rând ca să ofere o alternativă culturală, precizează unul dintre voluntarii Centrului de tineret Moniom şi unul dintre modelele tinerilor de aici, prof. Gigi Szeneszy. Activităţile şi taberele pe care noi le organizăm pentru tinerii acestor centre sunt cu tematici culturale şi educative, în acelaşi timp şi cred că le oferim o alternativă la timpul pierdut atât în faţa calculatorului, la timpul pierdut în faţa televizorului, cât şi pentru faptul că tineretul din ziua de astăzi are nevoie de acţiune. Ei sunt într-o continuă mişcare, sunt dornici să cunoască şi să facă ceva. Şi asta încercăm să le oferim la centru: facem dansuri, facem arte vizuale, facem arte plastice, facem teatru, facem cursuri atât pentru cei mici cât şi pentru cei mari, cât şi pentru părinţi, pentru că, în acelaşi timp, şi noi ca părinţi şi ca profesori învăţăm de la ei. Asta facem de trei ani. De trei ani de zile întărim caractere şi încercăm să modelăm modele demne de urmat şi zicem că acest lucru se vede prin reuşitele copiilor noştri în instituţiile şcolare în care învaţă şi prin stabilitatea în credinţă.”

Eleva bocşeancă Andra Jurca, membră a Centrului de tineret „Vasiova” încă de la înfiinţare, mărturisea cu emoţie despre aceşti ani petrecuţi în cadrul acestui nucleu al tinerilor: „Trei ani foarte frumoşi, care mi-au schimbat, pot să zic, chiar viitorul. Trei ani în care am învăţat multe lucruri frumoase, în care am cunoscut oameni minunaţi, mi-am creat o a doua familie în jurul bisericii, în jurul coordonatorilor noştri, doamna preoteasă Loredana Melinescu şi părintele Doru Melinescu, care ne sunt ca o mamă şi ca un tată, în jurul colegilor mei, care îmi sunt ca nişte fraţi şi surori, mai mici sau mai mari. Am vizitat locuri frumoase împreună, am cunoscut alţi oameni din alte părţi prin intermediul centrului şi a fost foarte frumos.”

Organizatorii au bucurat tinerii cu un tort aniversar şi cu un meniu copios, păstrând însă regulile postului, deoarece în cadrul acestor centre tinerii învaţă să fie buni ortodocşi, să păstreze şi să ducă mai departe credinţa strămoşească.

„În aceşti ani decând fac parte din Centrul de tineret „Sf. Arh. Mihail şi Gavril” Moniom m-am schimbat foarte mult. Am învăţat că viaţa unui tânăr este liberă, că ai cu adevărat libertate doar atunci când eşti în biserică şi când îl ai pe Hristos alături de tine”, se destăinuie Karina Ana Maria Sitea. „În aceşti ani nu pot să spun că mi-am făcut prieteni, ci că mi-am făcut o nouă familie, o familie foarte mare cu mulţi membri din toate oraşele şi satele din acest judeţ, o familie care-l are pe Hristos în mijlocul nostru.”

Coordonatorii acestor centre, prof. Giorgiana Ciucur şi Loredana Melinescu şi preoţii Doru Melinescu şi Mihai Ciucur, s-au străduit să ofere câteva ore de bucurie şi plăcută întâlnire tinerilor pe care-i leagă aceleaşi preocupări şi aceeaşi credinţă, reuşind să creeze un eveniment de suflet încheiat printr-un îndemn biblic: „Vorbiţi între voi în psalmi şi în laude şi în cântări duhovniceşti, lăudând şi cântând Domnului, în inimile voastre. Mulţumind totdeauna pentru toate întru numele Domnului nostru Iisus Hristos, lui Dumnezeu (şi) Tatăl.”

Data: 6 martie 2017 • Vizualizări: 586