Atelier pentru bătrâni la Bocșa

Atelier pentru bătrâni la Bocșa
„Mâini dibace sub vraja lecturii” s-a intitulat întâlnirea din 28 septembrie, de la Biblioteca Orășenească „Tata Oancea” Bocșa
Autor: Gabriela Șerban
„Mâini dibace sub vraja lecturii” s-a intitulat întâlnirea din 28 septembrie, de la Biblioteca Orășenească „Tata Oancea” Bocșa.

În preajma Zilei de 1 octombrie – Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice, Biblioteca Orășenească „Tata Oancea” în colaborare cu Centrul de tineret „Vasiova” și Căminul pentru Persoane Vârstnice Bocșa au organizat o întâlnire între generații.

În acordurile unor încântătoare pricesne, tinerii au citit pentru bunici din cartea „Steaua bunicului” de Rafaela Nemeth-Gyuris și împreună au confecționat obiecte ornamentale de toamnă sub atenta coordonare a prof. Loredana Melinescu și a preotului Doru Melinescu.

Prin acest eveniment s-a dorit o altfel de apropiere între generații, într-un altfel de spațiu, precum și promovarea lecturii și a cărții.

Data: 29 septembrie 2016 • Vizualizări: 641