Binecuvântarea bisericii din Naidăş

Binecuvântarea bisericii din Naidăş

Album foto
Sâmbătă, 13 noiembrie când Biserica Ortodoxă face pomenirea Sfântului Ioan Hrisostom, Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului a poposit în mijlocul credincioşilor din parohia Naidăş, protopopiatul Oraviţa.
Autor: Serviciul Prezidial
Sâmbătă, 13 noiembrie când Biserica Ortodoxă face pomenirea Sfântului Ioan Hrisostom, Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului a poposit în mijlocul credincioşilor din parohia Naidăş, protopopiatul Oraviţa.

Preasfinţia Sa a binecuvântat lucrările efectuate la exteriorul bisericii parohiale cu hramul „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”, lucrări realizate prin osteneala părintelui paroh Vichentă Ponoran şi a consilului parohial.

Totodată Chiriarhul a pecetluit sfântul prestol, târnosit în anul 1943 de către Episcopul Veniamin Nistor al Caransebeşului, dar care nu a avut giulgiu şi nu a fost pecetluit de către un arhiereu. În cadrul Sfintei Liturghii, a fost hirotonit întru diacon, teologul Ianăş Ambruş iar întru preot, diaconul Oltean Ilie pe seama parohiei Ştinăpari din protopopiatul Oraviţa. De asemenea, părintele paroh Vichentă Ponoran a fost hirotesit întru iconom-stavrofor.

La final Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian a ţinut un bogat cuvânt de învăţătură: „Data de astăzi, 13 noiembrie 2010, de ziua Sfântului Ioan Gură de Aur, va rămâne o dată de referinţă pentru parohia Naidăş, dar şi pentru episcopia noastră a Caransebeşului, deoarece am venit aici nu numai pentru a binecuvânta lucrările efectuate la biserică, osteneala, jertfa şi dragostea dumneavoastră, dar am venit aici şi pentru a comemora împlinirea celor 100 de ani de la construirea acestei biserici. Aşadar aniversăm în anul acesta 2010, centenarul construirii bisericii cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae” şi „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”.

La final, Ierarhul a împărţit anafură şi iconiţe credincioşilor prezenţi, după care a participat la un spectacol folcloric susţinut de tinerii din Naidăş.
Data: 15 noiembrie 2010 • Vizualizări: 2015