Biserica ,,laborator” de formare spirituală

Biserica ,,laborator” de formare spirituală
Marți, 19 noiembrie, elevii clasei a VIII-a D de la Școala Gimnazială Nr.1 Bocșa, au poposit în Biserica ,,Sfântul Nicolae” însoțiți de profesoara de religie Geanina Mură.
Autor: Pr. Răzvan Sas
Marți, 19 noiembrie, elevii clasei a VIII-a D de la Școala Gimnazială Nr.1 Bocșa, au poposit în Biserica ,,Sfântul Nicolae” însoțiți de profesoara de religie Geanina Mură.

Acesată locație a fost aleasă datorită faptului că tema lecției la religie era ,,Biserica–locaș de închinare”. Elevii au fost astfel familiarizați cu părțile componente ale unei biserici precum și cu pictura existentă în fiecare dintre acestea. Li s-a explicat mai apoi locul desfășurării slujbelor în cadrul bisericii, arătându-se importanța acestora în viața credincioșilor.

Eficiența acestei întâlniri a fost dovedită prin dorința manifestată de cei prezenți de a fi împreună în cadrul sfântului locaș și cu alte ocazii, continuându-se astfel tradiția parteneriatului dintre școală și biserică.


Data: 21 noiembrie 2013 • Vizualizări: 616