Biserica Parohiei Borlova a fost resfințită

Biserica Parohiei Borlova a fost resfințită

Album foto
În Duminica a 6-a după Paști, Preasfințitul Părinte Lucian,Episcopul Caransebeșului, a resfințit biserica cu hramurile „Înălțarea Domnului” și „Adormirea Maicii Domnului” din Parohia Borlova, Protopopiatul Caransebeș
Autor: Serviciul Prezidial
După ample lucrări de renovare și înfrumusețare, Biserica „Înălțarea Domnului” şi „Adormirea Maicii Domnului” din Parohia Borlova, județul Caraș-Severin, a fost resfințită în Duminica a 6-a după Paști, de Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului. Numeroși credincioși îmbrăcați de sărbătoare, foarte mulți copii și tineri purtând haine populare specifice Văii Sebeșului, au venit la sfânta biserică pentru a participa la slujba de sfințire și la Sfânta Liturghie.

Părintele paroh Virgil Constantin Voinea a primit cu această ocazie rangul de iconom-stavrofor, iar celor care s-au implicat în procesul de renovare a sfântului locaș, ierarhul le-a oferit acte de cinstire.

„În ultima vreme la această biserică părintele paroh și toți credincioșii din această comunitate au lucrat foarte mult și biserica arată ca o mireasă gătită pentru a-L primi în fiecare duminică și sărbătoare pe mirele Hristos, pe Mântuitorul care se jertfește pe Sfânta Masă pentru noi și pentru a noastră mântuire și ni se oferă sub chipul pâinii și al vinului, Trupul și Sângele Său. Această biserică a fost târnosită în 14 octombrie 1948 de către episcopul-martir al Caransebeșului, Veniamin Nistor și după 68 de ani Sfânta Masă este resfințită, este pecetluită și interiorul și mai ales exteriorul este refăcut, restaurat. Îi mulțumim Domnului pentru toate acestea și mai ales pentru faptul că avem pe Valea Sebeșului parohii harnice și dinamice, preoți foarte buni și mai ales aici la Borlova credincioși destoinici, credincioși apropiați de Sfânta Biserică și un preot tânăr dar care de 9 ani a arătat foarte multă dragoste și spirit de sacrificiu pentru turma cuvântătoare încredințată spre păstorire. Îl rugăm pe Mântuitorul să ocrotească pe mai departe Parohia Borlova, pe preotul și credincioșii de aici și îl rugăm pe Mântuitorul Hristos să ne dăruiască și nouă vedere trupească și vedere sufletească ca să deosebim bine lucrurile” a precizat Preasfințitul Părinte Episcop Lucian

Răspunsurile liturgice au fost date de către Grupul psaltic „Ethos” al Episcopiei Caransebeșului. La final copiii şi tinerii au sărbătorit în avans ruga localităţii şi au oferit în faţa bisericii un moment folcloric.Data: 6 iunie 2016 • Vizualizări: 1749