Biserica şi Şcoala – incursiune în istoria noastră creştină

Biserica şi Şcoala – incursiune în istoria noastră creştină
În ajunul sărbătorii, marţi 29 noiembrie 2016, în Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel-Govândari” din cartierul reşiţean Lunca Bârzavei, au fost prezenţi elevi ai Şcolii Gimnaziale nr. 9. Datorită unui parteneriat statornic între Biserică şi Şcoală, elevii sunt prezeţi la multe activităţi culturale şi religioase
Autor: Pr. Petru Berbentia
Sfârşitul lunii noiembrie ne aduce bucuria prăznuirii Sfântului Apostol Andrei, primul dintre cei chemaţi la apostolat şi Ocrotitorul României (30 noiembrie). În ajunul sărbătorii, marţi 29 noiembrie 2016, în Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel-Govândari” din cartierul reşiţean Lunca Bârzavei, au fost prezenţi elevi ai Şcolii Gimnaziale nr. 9. Datorită unui parteneriat statornic între Biserică şi Şcoală, elevii sunt prezeţi la multe activităţi culturale şi religioase.

Evenimentele au fost marcate în mod special de elevii clasei a V-a A şi a VII-a A îndrumaţi de doamna profesoară de Religie, Corina Mitroi. Primei clase prezente, a V-a A, pr. Petru Berbentia a explicat într-un mod atractiv, prin prezentarea unui program media, tot ce se ştie despre viaţa şi activitatea Sfântului Apostol Andrei, subliniind în chip deosebit activitatea desfăşurată de Sfântul Apostol ca şi încreştinător al românilor. Aceaşi prezentare a fost făcută de Pr. Samuel Şendroni pentru elevii din clasa a VII-a A. Cei doi preoţi au răspuns şi întrebărilor puse de copii şi au prezentat şi alte aspecte ale vieţii noastre religioase.

Tradiţia noastră bisericească spune că, după Pogorârea Duhului Sfânt, Apostolii au plecat să propovăduiască pe Hristos în toată lumea. Sfântul Andrei a plecat în Bitinia, Bizantia, Tracia şi Macedonia, cu ţinuturile din jurul Marii Negre, dar şi la nord de Dunare, în Sciţia Mică (adică Dobrogea) şi până în Crimeia. În toate aceste locuri a zăbovit şi, cu ajutorul lui Hristos, a întemeiat comunităţi creştine, a sfinţit episcopi şi preoţi şi a adus învăţătura cea nouă şi mântuitoare. Sfânta Tradiţie spune că Sfântul Andrei a murit muceniceşte, fiind răstignit pe o cruce in forma de X la Patras, în apropiere de Corint.

Prezentarea a cuprins numeroase fotografii ale bisericilor închinate Sfântului Andrei dar şi o seamă de imagini despre peştera Sfântului Andrei din Dobrogea, precum şi frumoasei biserici ce s-a contruit acolo.

În finalul celor două ore de credinţă şi istorie, pr. Petru Berbentia a oferit din partea Preasfinţitului Părinte Lucian, episcopul Caransebeşului, iconiţe cu Sfântul Apostol Andrei.
Pentru că suntem înainte de sărbătorirea Zilei naţionale, în faţa bisericii copii au cântat şi au dansat hora unirii.

S-a încheiat astfel încă o zi în care copiii au fost prezenţi în Biserică şi au învăţat ceva foarte important: SUNTEM CREŞTINI ŞI ROMÂNI ŞI TREBUIE SĂ FIM MÂNDRI DE ASTA!

Data: 29 noiembrie 2016 • Vizualizări: 599