Bucuria colidelor cu Cornelia şi Lupu Rednic

Bucuria colidelor cu Cornelia şi Lupu Rednic
În Biserica cu hramul "Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel" din Reşiţa, a avut loc un concert de colinde tradiţionale
Autor: Pr. Petru Berbentia
Duminică, 16 decembrie 2012, după oficierea slujbei Vecerniei, credincioşii bisericii „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din cartierul reşiţean Govândari au avut ocazia şi bucuria de a asculta colinde romaneşti cântate de renumiţii interpreţi maramureşeni Cornelia şi Lupu Rednic.

Pr. paroh Petru Berbentia a rostit un cuvânt de întâmpinare şi a remarcat faptul că de-a lungul vremii, de pe soleea biserici din Govândari, au încântat pe cei prezenţi, interpreţi remarcabili ai României şi nu numai. A amintit faptul că în anii ce au trecut de la târnosirea bisericii, au fost prezenţi în mijlocul credincioşilor, Maria Gheorghiu, Grigore Leşe, Zorica Savu, membrii ai Filarmonicii din Freiburg, interpreţi din America şi Germania, actori ai teatrului reşiţean sau interpreţi de amintire ai Banatului, precum Sonia Vlaicovici, Maria Tudor sau Rodica Bujor Ştefan Isac şi alţii. Concertul a fost urmărit cu viu interes şi a adus lumină în sufletele celor prezenţi.

În încheiere, pr. Petru Berbentia a mulţumit celor doi interpreţi dar şi d-lui Mihai Stepanescu, primarul municipiului Reşiţa, prin implicarea căruia a fost posibilă vizita şi concertul familiei Cornelia şi Lupu Rednic. Iar ca amintire, cei doi interpreţi au primit iconiţe şi alte obiecte bisericeşti care să le aducă aminte de vizita în parohia reşiţeană

Data: 17 decembrie 2012 • Vizualizări: 736