Bucuria Sfântului Nicolae împărtășită din inimi de copii în Parohia Mal

Bucuria Sfântului Nicolae împărtășită din inimi de copii în Parohia Mal
În a 27-a Duminică după Rusalii, în Parohia Mal din Protopopiatul Caransebeș, sărbătoarea Sfântului Nicolae a fost prăznuită, în chip deosebit, prin Sfânta Liturghie oficiată de părintele paroh, Ionel Popa, Liturghie la care au participat un număr însemnat de copii și tineri
Autor: Serviciul Prezidial
În a 27-a Duminică după Rusalii, în Parohia Mal din Protopopiatul Caransebeș, sărbătoarea Sfântului Nicolae a fost prăznuită, în chip deosebit, prin Sfânta Liturghie oficiată de părintele paroh, Ionel Popa, Liturghie la care au participat un număr însemnat de copii și tineri.

După ce s-au împărtășit cu Dumnezeieștile Taine, toți copiii și tinerii au adus cinste Sfântului Nicolae, cunoscut ca ocrotitor al copiiilor și tinerilor, dar și al celor aflați în nevoință, printr-un spectacol de poezii și colinde, coordonați de doamna preoteasă, Simona Popa, și de preotul paroh.

Din dragoste pentru ocrotitorul lor, copiii au adus, prin colindele și poeziile închinate Sfântului Nicolae și Nașterii Domnului Iisus Hristos, bucuria duhovnicească pe care Dumnezeu a revărsat-o în suflete de copii și pe care aceștia au transmis-o mai departe tuturor celor prezenți la Sfânta Liturghie.

La final, ca răsplată pentru implicarea lor, dar și pentru cât de frumos au împărtășit, prin inocență și bucurie, dragostea lui Hristos, toți copiii și tinerii prezenți au primit, din partea parohiei Mal, cadouri.

Data: 9 decembrie 2016 • Vizualizări: 914