Cerc pastoral în Parohia Copăcele

Cerc pastoral în Parohia Copăcele
La sfârșitul săptămânii trecute în Parohia Copăcele, Protopopiatul Caransebeş s-a desfăşurat întâlnirea lunară a preoţilor ce formează Cercul Pastoral Caransebeş.
Autor: Pr. Laurențiu Iacob
La sfârșitul săptămânii trecute în Parohia Copăcele, Protopopiatul Caransebeş s-a desfăşurat întâlnirea lunară a preoţilor ce formează Cercul Pastoral Caransebeş.

Întâlnirea a avut loc în biserica parohială, unde un sobor de trei preoţi Pr. Ioan Iaremciuc (Parohia Copăcele), Pr. Trandafir Albai (Parohia Sălbăgelu Nou) și Pr. Ioan Goloșie (Parohia Ohaba-Mâtnic) au slujit Acatistul Preasfintei Treimi, urmat de un parastas în cinstea făuritorilor Marii Uniri de la 1918. Ceilalți părinți participanți au dat răspunsurile liturgice la strană.

În continuare părintele diacon Bona Tarţa Negoiţă, de la Parohia Sf. M. Mc. Gheorghe din Caransebeş a susţinut referatul cu specific confesional intitulat „Martorii lui Iehova”, iar al doilea referat, „Şcoala Ardeleană şi iluminismul în spaţiul românesc”, ce l-a avut ca autor pe părintele Jucu Aurelian-Petru de la parohia Zăgujeni, a făcut trimitere la centenarul Marii Uniri sărbătorit anul acesta în Patriarhia Română.

Ambele subiecte au fost provocatoare şi constructive în acelaşi timp, iar după susţinerea celor două referate preoţii participanţi au fost angrenaţi în discuţii şi luări de poziţie pe marginea acestor subiecte actuale.

Data: 5 iunie 2018 • Vizualizări: 199