Cerc pastoral la Bocșa în Anul omagial dedicat apărătorilor ortodoxiei în timpul comunismului

Cerc pastoral la Bocșa  în Anul omagial dedicat apărătorilor ortodoxiei în timpul comunismului
Joi, 23 martie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, la Mănăstirea „Sf. Ilie de la Izvor” Vasiova s-a întrunit Cercul pastoral al preoților din zona Bocșa, sub îndrumarea preotului coordonator Doru Melinescu.
Autor: Gabriela Șerban
În ziua pomenirii Sf. Cuv. Mc. Nicon și cei 199 de ucenici ai săi, joi, 23 martie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, la Mănăstirea „Sf. Ilie de la Izvor” Vasiova s-a întrunit Cercul pastoral al preoților din zona Bocșa, sub îndrumarea preotului coordonator Doru Melinescu.

Au participat preoți ai parohiilor: Bocșa Vasiova – Doru Melinescu, Montana – Ciprian Costiș și Română – Silviu Ferciug și Vali Petrică Ungar, Berzovia Zaharia – Petrică Ghimboașă, Ocna de Fier – Alin Chicoș, Dognecea – Cosmin-Florin Cosma, Biniș – Petru Stan, Doclin – Ovidiu-Petru Mezeniuc, Ersig – Flavius Cătălin Florea, Fizeș – Vasilică Mutașcu, Gherteniș – Daniel Crecan, Măureni – Aurel Radics, Ramna-Bărbosu – George Adrian Moteca, Șoșdea – Petru Sorin Belu, Tirol – Gheorghe Dobre, Valeapai – Mihăiță Dicu și Vermeș – Petru Vintilescu, dar și tineri ai Centrelor de tineret care funcționează prin strădania acestor parohii.

Tema propusă a fost cea a „Sfinților închisorilor”, fiind bine cunoscut faptul că anul 2017 este unul omagial și pentru apărătorii ortodoxiei în timpul comunismului. După citirea rugăciunilor de seară de către tinerii centrelor de tineret coordonați de pr. Aurel Radics, participanții la acest Cerc pastoral au vizionat un documentar în regia lui Nicolae Mărgineanu, intitulat „Demascarea”, film care tratează tocmai tema propusă: „Tortură neîntreruptă, blasfemie, umilință, prăbușire sufletească, iertare – acesta este drumul pe care au fost împinși 600 dintre cei mai buni studenți români în închisoarea Pitești între 1949 și 1951”.

Despre „fenomenul Pitești” și despre fiii și fiicele Bisericii Ortodoxe care au murit în credință în gulagul concentraționar românesc instaurat de către dictatura comunismului ateu după modelul sovietic a vorbit aplicat și extrem de explicit pr. prof. dr. Ionel Petrică, reușind să rețină atenția tinerilor pentru care perioada comunistă se găsește la nivelul poveștilor, iar reeducarea de la Pitești relatată în documentarul vizionat i-a emoționat și i-a determinat să adreseze o seamă de întrebări.

În discuția cu tinerii, preoții organizatori au insistat pe „vocația jertfei” și „vocația mărturisirii”, tot mai rare în zilele noastre. Întâlnirea s-a dovedit a fi una interesantă și eficientă, deoarece tinerii au receptat mesajul și și-au propus a-și folosi libertatea de gândire și exprimare de care beneficiază astăzi într-un mod mult mai asumat, mai responsabil și în favoarea faptelor bune și de credință, apărând, fiecare după puterea și posibilitatea sa, Ortodoxia și numele lui Dumnezeu.

Data: 26 martie 2017 • Vizualizări: 1126