Cerc pastoral-misionar la Berzasca

Cerc pastoral-misionar la Berzasca
În duminica a 22-a după Rusalii, la Parohia Berzasca din Protopopiatul Moldova Nouă a avut loc întâlnirea Cercului pastoral-misionar Moldova Nouă
Autor: Pr. Bogoliub Martinovici
În duminica a 22-a după Rusalii, la Parohia Berzasca din Protopopiatul Moldova Nouă a avut loc întâlnirea Cercului pastoral-misionar Moldova Nouă. Întâlnirea a debutat cu oficierea Acatistului Sfinților Arhangheli Mihai și Gavril, în biserica parohială din Berzasca, de către Părintele Ilie Oltean - Parohia Pojejena, Părintele Marius Voinea - Parohia Rusova și Părintele Gheorghiță Băloi - Parohia Sfântul Gheorghe Moldova Nouă.

În cuvântul de învățătură părintele Ilie Oltean a vorbit despre sfinții îngeri și rolul lor în viața creștinului, subliniind: „Create de către Dumnezeu, prin gândire, înaintea lumii materiale, zidită prin cuvânt, puterile cereşti par anume a aminti lumii pământeşti şi oamenilor locuitori în ea, despre starea duhovnicească şi armonia în care sunt chemaţi să trăiască. Aşezând faţă-n faţă cele nouă cete ale cereştilor îngeri cu cele nouă daruri ale Duhului Sfânt enumerate de Sfântul Apostol Pavel, prin care viaţa creştinului ar trebui să crească până la desăvârşire întru Iisus Hristos, găsim corespondenţe depline, care pot face din cereştile puteri modele depline, pentru viaţa noastră duhovnicească”.

În partea a doua a întâlnirii în prezența părintelui protopop Bogoliub Martinovici, au fost discutate problemele administrative ale parohiilor și s-au stabilit serile duhovnicești din perioada Postului Nașterii Domnului.

Data: 31 octombrie 2016 • Vizualizări: 925