Cerc pastoral-misionar la Bocșa Montană

Cerc pastoral-misionar la Bocșa Montană
Luni, 20 februarie, la Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” Bocșa Montană, s-a desfășurat întâlnirea Cercului pastoral – misionar Bocșa
Autor: Pr. Cosma Cosmin
Luni, 20 februarie, la Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” Bocșa Montană, s-a desfășurat întâlnirea Cercului pastoral – misionar Bocșa, fiind prezenți atât preoții cât și profesorii de religie ai cercului. Ca de fiecare dată, întrunirea a debutat cu rugăciune, preoții Costiș Ciprian-Ion, parohul, Ovidiu-Petru Mezeniuc de la Doclin și Petru Sorin Belu de la Șoșdea, săvârșind „Acatistul Sfintei Cruci” în timp ce toți ceilalți au reprezentat strana care a dat răspunsurile.

Odată primită binecuvântarea prin rugăciunea acatistului, părintele coordonator, Doru Melinescu a prezentat temele de zi, anume discutarea despre concursul Patriarhiei Române și despre marșul pentru viață. Atât preoții cât și profesorii au contribuit la întrunire prin ideile expuse și sugestiile binevenite în vederea bunei desfășurări a evenimentelor importante ce vor urma în acest an dedicat sfintelor icoane și mărturisitorilor Ortodoxiei din perioada comunistă.

De asemenea, întrucât în luna mai vor exista expoziții de icoane, s-a hotărât comunicarea numelui și vechimii sfintelor icoane pe care fiecare preot le are pentru a nu fi expuse dubluri ale acestora. S-au mai discutat punctual probleme administrative, stabilind totodată dățile tuturor întâlnirilor din acest an. La sfârșit au avut loc discuții libere între toți cei prezenți, terminând cu rugăciunea.

Data: 21 februarie 2017 • Vizualizări: 624