Cerc Pastoral-Misionar la Iam

Cerc Pastoral-Misionar la Iam
În Duminica a doua după Rusalii a avut loc întrunirea lunară a preoților din Cercul Pastoral Misionar Moldova Nouă
Autor: Pr. Ion Nedelcu
Întrunirea a avut loc la Parohia Iam, în prezența unui număr însemnat de credincioși, prilej cu care s-a oficiat Taina Sfântului Maslu de către un sobor de preoți compus din: părintele Ienea Mihai – Parohia Coronini, părintele Dorin Nistoran – Parohia Sichevița, părintele Daniel Nistoran – Parohia Gornea, părintele Sarchiz Mairian – Parohia Padina Matei, părintele Alin Rada – Parohia Moldovița, părintele Remus Căta – Parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena Moldova Nouă și părintele Gheorghe Băloi – Parohia Sfântul Gheorghe Moldova Nouă.

În cuvântul de învățătură părintele Mihai Ienea a vorbit despre icoanele făcătoare de minuni din Banat, punându-se accent pe cele care sunt în eparhia noastră, respectiv icoana Maicii Domnului de la Mănăstirea Călugăra, icoana Sfintei Treimi de la Mănăstirea Piatra Scrisă, icoana Maicii Domnului de la Parohia Măru și icoana Maicii Domnului „Semenica” de la Schitul Sfântul Ilie de pe muntele Semenic.

După terminarea serviciului divin, preoții au mers la casa parohială din Iam unde s-a desfășurat partea a doua a întâlnirii în cadrul căreia părintele protopop Bogoliub Martinovici a adus la cunoștință preoților ultimele circulare emise de Centrul Eparhial și s-au discutat unele problemele administrative cu care se confruntă preoții în parohii.

Data: 19 iunie 2017 • Vizualizări: 1497