Cercetare duhovnicească la aşezămintele medical- sociale din Oraviţa

Cercetare duhovnicească la aşezămintele medical- sociale din Oraviţa
Marţi, 3 aprilie, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, a săvârşit Taina Sfântului Maslu de obşte la Spitalul Orăşenesc Oraviţa şi rugăciuni de dezlegare şi sănătate la centrele de plasament din localitate
Autor: Serviciul Prezidial
Marţi, 3 aprilie, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, a vizitat Complexul de servicii sociale, modulele I şi II, Centrul de îngrijire şi asistenţă, unde săvârşit rugăciuni de dezlegare şi sănătate. La slujbă au participat conducerea şi personalul angajat precum şi copiii şi tinerii asistaţi.

La ceas de seară, Chiriarhul a oficiat alături de un sobor de preoţi şi diaconi, Taina Sfântului Maslu de obşte la Spitalul Orăşenesc Oraviţa. La slujbă au participat cadre medicale, pacienţi precum şi credincioşi din parohiile orăviţene.

Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian ne-a mărturisit: „Cu ajutorul lui Dumnezeu şi în săptămâna Floriilor am poposit duhovniceşte în aşezămintele sociale şi medicale de pe raza oraşului Oraviţa. Iată în această după-amiază ne-am rugat împreună cu copiii şi tinerii din centrele de plasament din Oraviţa, am rostit rugăciuni de dezlegare şi sănătate pentru asistaţii şi persoanlul angajat, ostenitorii din aceste aşezăminte sociale. Seara s-a încheiat cu săvârşirea Tainei Sfântului Maslu de obşte în spitalul orăşenesc din Oraviţa la care au participat preoţii din toate parohiile Oraviţei dar şi cadrele mediacale, medicii şi asistenţii şi ostenitorii din acest spital şi în mod special bolnavii . Cu toţii, săvârşitori şi primitori, ne-am bucurat de revărsarea harului divin peste noi, peste untdelemnul care l-am pus înainte şi cu care am fost unşi primind de la Hristos, docotrul sufletelor şi a trupurilor noastre tămăduire pentru toate neputiinţele noastre trupeşti şi sufleteşti. Îi mulţumim lui Dumnezeu că ne-a ajutat în acest post al Paştiilor, iată până în săptămâna Floriilor să săvârşim în toate aşezămintele sociale şi medicale din Episcopia Caransebeşului rugăciuni de dezlegare şi sănătate, dar mai ales am săvârşit în aceste aşezăminte Taina Sfântului Maslu în anul închinat de Sfântul Sinod al Bisericii noastre, Tainei Sfântului Maslu şi îngrijirii bonavilor”.

Toţi cei prezenţi au primit din partea Ierarhului, iconiţe şi volumul „Sfinţii Tămăduitori şi Doctori fără de arginţi.”Data: 4 aprilie 2012 • Vizualizări: 747