Cercetare duhovnicească pentru beneficiarii aşezămintelor sociale din Caransebeş

Cercetare duhovnicească pentru beneficiarii aşezămintelor sociale din Caransebeş

Album foto
În Sfântul şi Marele Post al Paştilor, reprezentaţii Sectorului Social-Filantropic, Misionar şi Activităţi cu Tineretul al Episcopiei Caransebeşului s-au aflat în mijlocul beneficiarilor aşezămintelor sociale din municipiul Caransebeş
Autor: Serviciul Social-Misionar
În Sfântul şi Marele Post al Paştilor, reprezentaţii Sectorului Social-Filantropic, Misionar şi Activităţi cu Tineretul al Episcopiei Caransebeşului s-au aflat în mijlocul beneficiarilor aşezămintelor sociale din municipiul Caransebeş.

Astfel, miercuri 1 aprilie, în incinta Căminului pentru persoane vârstnice „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Caransebeş, la orele după-amiezii, a fost oficiată Taina Sfântului Maslu de către un sobor de preoţi din Caransebeş şi împrejurimi. Joi, 2 aprilie, beneficiarii Şcolii Speciale din Caransebeş, precum şi cei ai Complexului de Servicii Sociale „Buna Vestire” din Caransebeş şi-au mărturisit păcatele, iar mai apoi au fost împărtăşiţi cu Sfintele Taine. Vineri, 3 aprilie, la orele dimineţii, a fost oficiată Taina Sfântului Maslu în incinta Şcolii Speciale din Caransebeş.

La Praznicul Intrării Domnului în Ierusalim a fost oficiată Sfânta Liturghie în incinta Căminului pentru persoane vărstnice „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Caransebeş, în cadrul căreia beneficiarii aşezământului social s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului Iisus Hristos.

„Ca de fiecare dată, în preajma marilor sărbători ale Bisericii noastre, ne aflăm în mijlocul beneficiarilor aşezămintelor sociale din eparhia noastră pentru ai cerceta duhovniceşte şi pentru a împlini cuvântul Mântuitorului Iisus Hristos de a ne iubi aproapele. Ştim că foarte mulţi dintre aceştia au nevoie de mângîiere şi alinare sufletească, de aceea preoţii de caritate ai sectorului nostru desfăşoară activităţi intense în această perioadă. Dorim să le transmitem tuturor celor care se află în suferinţe şi neputinţe, în aşezămintele sociale din judeţul nostru, acum în preajma Praznicului Învierii Mântuitorului nostru Iisus Hristos, să caute în permanenţă mila şi ajutorul lui Dumnezeu, multă sănătate, pace şi linişte alături de cei dragi ai lor”, a arătat pr. Gabirel Gozman-Pop, consilierul Sectorului Social-Filantropic, Misionar şi Activităţi cu Tineretul al Episcopiei Caransebeşului.

În prezent, între Episcopia Caransebeşului şi aşezămintele sociale de pe raza judeţului Caraş-Severin, există o frumoasă colaborare, prin intermediul căreia Biserica desfăşoară o activitate misionară intensă.

Data: 6 aprilie 2015 • Vizualizări: 455