Cercetarea bolnavilor la Sărbătoarea Învierii Domnului la Spitalul Staționar nr.II din Reșița

Cercetarea bolnavilor la Sărbătoarea Învierii Domnului la Spitalul Staționar nr.II  din Reșița
Duminică, 5 mai, preotul misionar al Spitalului Staționar nr. II din Reșița a oferit daruri pacienţilor internaţi
Autor: Pr. Sorin Bușoi
Duminică, 5 mai, după oficierea Sfintei Liturghii a Măritului Praznic a Învierii Domnului Hristos, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, cu sprijinul cadrelor medicale din spital, cu susținerea credincioșilor care fac parte din comitetul capelei, cu sprijinul unor finanțatori, preotul misionar al Spitalului Staționar nr. II din Reșița, a încercat să vină în întâmpinarea bolnavilor internați în spital şi să le aducă un strop de bucurie.

Am plecat de la îndemnul Mântuitorului „Fericiți cei milostivi că aceia se vor milui” (Matei 5,7). Altfel spus, prin milostenie ne pregătim să primim mila lui Dumnezeu care este iubirea lui părintească față de oameni. Mila lui Dumnezeu lărgește sufletul omului, încălzește inima și deschide mâinile sale pentru a deveni mâinile iubirii milostive ale lui Hristos. Deci, mai ales, prin milostenie, înțelegem duhovnicește ce înseamnă Biserica, Trupul tainic al lui Hristos care ajută pe cei ce au nevoie de ajutor și cer prin rugăciune „Doamne, miluiește-mă, sau Doamne ajută-mă”!

„Nu pot să nu menționez încă odată că gestul nostru este rezultatul unor eforturi conjugate, şi vreau să aduc toată recunoștința tuturor cadrelor medicale care m-au sprijinit în acest demers, tuturor credincioșilor fideli Capelei Sf. Ecaterina, dar nu în ultimul rând bunului meu prieten Marius Nevrinceanu”,a mărtiurisit părintele Sorin Bușoi

Data: 6 mai 2013 • Vizualizări: 1207