Clerici noi în Episcopia Caransebeşului

Clerici noi în Episcopia Caransebeşului

Album foto
Vineri, 18 iunie, Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească la catedrala istorică „Sf. Gheorghe ”din Caransebeş în cadrul căreia a săvârşit hirotonii
Autor: Serviciul Prezidial
În urma Consiliului Eparhial din data de 3 iunie a.c, în cadrul Eparhiei Caransebeşului s-au numit preoţi noi în parohiile vacante. Urmând prevederile canonice satutare cei doi candidaţi au fost cercetaţi canonic prin Taina Spovedaniei de către Ierarh şi hirotoniţi întru preot şi duhovnic.

Aşadar, vineri 18 iunie, Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească la catedrala istorică „Sf. Gheorghe ”din Caransebeş în cadrul căreia a hirotonit întru preot, diaconul Alexandru-Cătălin Mihăescu pe seama parohiei Sasca Română, Protopopiatul Oraviţa, iar întru diacon, teologul Radu-Gelu Onişoru pe seama parohiei Agadici-Oraviţa, protopopiatul Oraviţa.

Cei doi noi hirotoniţi vor împlini perioada de practică liturgică la cele două catedrale episcopale din Caransebeş, după care vor fi instalaţi în parohie de către autoritatea bisericească superioară.

Data: 18 iunie 2010 • Vizualizări: 1707