Colindători la Parohia Adormirea Maicii Domnului din Moldova Nouă

Colindători la Parohia Adormirea Maicii Domnului din Moldova Nouă
În Duminica a 28-a după Rusalii, credincioşii parohiei Adormirea Maicii Domnului din Moldova Nouă au fost colindaţi de corul Poliţiei de Frontieră - Sectorul Oraviţa
Autor: Pr. Ion Nedelcu
În Duminica a 28-a după Rusalii, credincioşii parohiei Adormirea Maicii Domnului din Moldova Nouă au fost colindaţi de corul Poliţiei de Frontieră - Sectorul Oraviţa. Ziua a început cu oficierea Sfintei Liturghii de către părintele paroh Ion Nedelcu şi părintele Ionel Prisecaru, în cadrul căreia numeroşi credincioşi s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele lui Hristos.

Vestea Naşterii Domnului Iisus Hristos, a fost adusă credincioşilor prin buchetul frumos de colinde interpretate cu foarte multă căldură şi dragoste de către corul Poliţiei de Frontieră Sectorul Oraviţa, singurul cor al poliţiei de frontieră din ţară, condus de Mircea Șonea, agent în cadrul Poliţiei de Frontieră Grădinari.

În cuvântul de învăţătură părintele paroh Ion Nedelcu a precizat: „Ne bucurăm de prezența polițiștilor de frontieră în mijlocul nostru, este o lucrare inedită pentru orașul Moldova Nouă, în care poliția vine să ne vestească cel mai important eveniment din istoria mântuirii, Nașterea Domnului Iisus Hristos. Am legat o frumoasă prietenie cu membrii acestui cor și le mulțumesc că nu m-au uitat și că au făcut acest efort de a fi astăzi în parohia noastră. Mulțumesc domnului comandant Ionel Andronache pentru implicare și cu care am avut o colaborare rodnică la Pojejena și iată că această colaborare se continuă și la Moldova Nouă”. La final toții colindătorii au primit din partea părintelui paroh calendare și iconițe, iar apoi a urmat o agapă frățească

Data: 15 decembrie 2015 • Vizualizări: 384