Comemorare și recunoștință la Caransebeș

Comemorare și recunoștință la Caransebeș
În Sâmbăta Sfântului și Dreptului Lazăr, un sobor de preoți și diaconi a oficiat slujba parastasului, la Catedrala episcopală din Caransebeș pentru tânăra Alexandra Florea, fostă membră a Centrului de Voluntariat al Episcopiei Caransebeşului
Autor: Serviciul Social-Misionar
În Sâmbăta Sfântului și Dreptului Lazăr, un sobor de preoți și diaconi a oficiat slujba parastasului, la Catedrala episcopală cu hramurile „Învierea Domnului” și „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Caransebeș pentru tânăra Alexandra Florea, fostă membră a Centrului de Voluntariat al Episcopiei Caransebeşului, la împlinirea a 40 de zile de la trecerea în veșnicie.

La final părintele Gabriel Gozman, consilier social-misionar al Episcopiei Caransebeșului, a dat citire deciziei Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului prin care Centrul de Voluntariat al Episcopiei Caransebeșului va purta numele „Alexandra Florea” în semn de omagiu și adâncă prețuire pentru activitatea social-misionară și cultural-artistică desfășurată de vrednica de pomenire Alexandra Florea în cadrul Centrului de Voluntariat și ca membru al trupei de teatru „Credo” ale Episcopiei Caransebeșului. Tânăra Alexandra Florea și-a pierdut viața sâmbătă, 8 martie 2014, în urma unui tragic accident de mașină pe drumul de întoarcere de la Oțelu Roșu unde a participat la o acțiune caritabilă a Centrului de Voluntariat al Episcopiei Caransebeșului

Data: 12 aprilie 2014 • Vizualizări: 1160