Comunicări științifice studențești la Caransebeș

Comunicări științifice studențești la Caransebeș

Album foto
Facultatea de Științe Sociale din cadrul Universității „Eftimie Murgu” din Reșița organizează în săptămâna aceasta sesiunea internațională de comunicări științifice studențești „Educație și cercetare în societatea contemporană”
Autor: Pr. Gheorghe Tistu
Facultatea de Științe Sociale din cadrul Universității „Eftimie Murgu” din Reșița organizează în săptămâna aceasta sesiunea internațională de comunicări științifice studențești „Educație și cercetare în societatea contemporană”. Acest eveniment se află la a doua ediție și propune spre elaborare științifică teme de actualitate pe care studenții programelor universitare din cadrul universității le pot prezenta într-un mediu academic împreună cu profesorii și îndrumătorii lor.

Ediția de anul acesta stă sub semnul centenarului Marii Uniri, având secțiuni diverse precum Teologie și Istorie, Filologie, Drept și Științe Administrative, Psihologie și Științe ale Educației, Sociologie Asistență Socială, Educație Fizică și Sportivă și Management și Marcheting.

Dezbaterile secțiunii de Teologie și Istorie au avut loc la Caransebeș în amfiteatrul clădirii unde se desfășoară cursurile de pregătire universitară a centrului de Studii Teologice, aici pe lângă studenții teologi din Caransebeș, au susținut referate și teologi veniți din Timișoara și Serbia, care au evidențiat aportul considerabil la construirea unității de credință și de neam al școlilor teologice din Banat, al societăților culturale, iar nu în ultimul rând al marilor ierarhi bănățeni și al oamenilor de cultură din Banat, fie ei clerici sau mireni.

Referatele științifice prezentate au fost primite cu interes de către publicul prezent, care împreună cu profesorii coordonatori s-au declarat mulțumiți de faptul că studenții au avut o perspectivă academică specifică mediului universitar și au prezentat argumentativ rolul esențial pe care l-a avut Biserica Ortodoxă Română în actul înfăptuirii României Mari.

Data: 16 mai 2018 • Vizualizări: 731