Comunicat de Presă: Patriarhul României va efectua o vizită canonică în Episcopia Caransebeşului

Comunicat de Presă: Patriarhul României va efectua o vizită canonică în Episcopia Caransebeşului
În perioada 11-13 septembrie 2010, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, va efectua o vizită canonică în Episcopia Caransebeşului la invitaţia Preasfinţitului Părinte Episcop Lucian.
Autor: www.basilica.ro
Biroul de presă al Patriarhiei Române ne informează:

În perioada 11-13 septembrie 2010, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, va efectua o vizită canonică în Episcopia Caransebeşului la invitaţia Preasfinţitului Părinte Episcop Lucian.

Sâmbătă, 11 septembrie 2010, orele 20:30, Patriarhul României va fi întâmpinat în catedrala istorică cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din municipiul Caransebeş, unde va fi oficiată o slujbă de Te Deum.

Duminică, 12 septembrie 2010, orele 08:30, Preafericirea Sa va oficia slujba de sfinţire (târnosire) a noii catedrale episcopale cu hramul „Învierea Domnului” din Caransebeş şi Sfânta Liturghie înconjurat de un sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi.

După-amiază, orele 17:00, Patriarhul României va oficia o slujbă de pomenire a ierarhilor Episcopiei Caransebeşului trecuţi la Domnul la biserica cu hramul „Sfântul Ioan Botezătorul” din municipiu, necropola chiriarhilor acestei eparhii. În continuare, de la orele 18:00, în sala de festivităţi „1 decembrie 1918” a Primăriei oraşului, va avea loc ceremonia decernării titlului de Cetăţean de onoare al municipiului Caransebeş Preafericitului Părinte Patriarh Daniel.

Luni, 13 septembrie 2010, orele 11:00, în sala de festivităţi a Consiliului judeţean Caraş-Severin din municipiul Reşiţa, Preafericitului Părinte Patriarh Daniel i se vor decerna titlul de Cetăţean de onoare al judeţului Caraş-Severin şi al municipiului Reşiţa şi titlul de Doctor Honoris Causa al Universităţii „Eftimie Murgu” din Reşiţa.

Data: 11 septembrie 2010 • Vizualizări: 1916