Concert de colinde în Ungaria

Concert de colinde în Ungaria

Album foto
„Crăciunul pentru fiecare suflet” prezentat credincioşilor din Ungaria
Autor: Serviciul Cultural
Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul alături de corul Episcopiei Caransebeşului şi grupul psaltic Katharsis au efectuat o vizită în Ungaria, la invitaţia PS Siluan Episcopul românilor ortodocşi din Ungaria.

Astfel, joi 3 decembrie grupul psaltic „Katharsis”, corul Episcopiei Caransebeşului şi tinerii colaboratori instrumentişi ai Centrului Eparhial Caransebeş, au susţinut concertul „ Crăciunul pentru fiecare suflet” în sala festivă a liceului român „Nicolae Bălcescu” din Gyula.

Şi de această dată au fost prezentate cele trei secţiuni ale concertului care a ajuns la sufletul celor prezenţi, copii, tineri, dascăli, dar şi alţi credincioşi ortodocşi români şi nu numai din Gyula.

În duhul frăţietăţii şi al dragostei creştineşti, în fiecare an, episcopia Caransebeşului se prezintă cu un concert de colinde românilor din Ungaria, atât în oraşul reşedinţă episcopală, cât şi la alte comunităţi ortodoxe româneşti din Ungaria.

De fiecare dată Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian şi ostenitorii centrului eparhial din Caransebeş aduc daruri fraţilor români din Ungaria şi gândul frăţesc şi creştinesc de pace în preajma praznicului Naşterii Domnului.

Data: 18 decembrie 2010 • Vizualizări: 1143