Concert de colinde la Lugoj

Concert de colinde la Lugoj
În seara zilei de duminică, 11 decembrie, la biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din Lugoj a avut loc un spectacol de colinde în organizarea Protopopiatului Ortodox Român din Lugoj
Autor: Serviciul prezidial
Colindele au fost interpretate de corul preoţilor protopopiatului Lugoj şi de corul Episcopiei Caransebeşului. Între recitalurile celor două coruri, doi interpreţi de muzică folk din Lugoj au diversificat seara muzicală lugojană, fredonând câteva din colindele tradiţionale româneşti.

În cuvântul de deschidere, părintele Ioan Cerbu protopopul Lugojului a precizat: „Perioada colindelor este o perioadă pe care creştinii, de la mic la mare, o aşteaptă cu multă bucurie şi nerăbdare iar de fiecare dată când acestea se fac auzite, fie prin grupuri de colindători, fie prin coruri sau interpreţi, ele stârnesc emoţii şi fiori în sufletul fiecăruia dintre noi, întrucât ne aduc o veste minunată. Această veste minunată a Naşterii Domnului Hristos, este adusă în rândul credincioşilor lugojeni, în ultimii ani, de tot mai mulţi colindători, iar acest lucru trebuie să ne bucure, pentru că Lugojul – capitala muzicală a Banatului, răsună în cântări şi colinde, aşa cum a făcut-o dintotdeauna.”

La concert a participat Episcopul Alexandru Mesian de Lugoj, domnul Francisc Boldea primarul municipiului Lugoj alături de reprezentanţi ai administraţiei locale precum şi un număr impresionant de credincioşi.

Data: 12 decembrie 2011 • Vizualizări: 799