Concert de colinde la Petroşani

Concert de colinde la Petroşani
Vineri, 16 decembrie, corul Episcopiei Caransebeşului a susţinut un concert de colinde în municipiul Petroşani
Autor: Serviciul Cultural
Vineri, 16 decembrie, corul Episcopiei Caransebeşului, condus de dl. prof. univ. dr. Dumitru Jompan, a susţinut, în sala de festivităţi a Casei de Cultură din Municipiul Petroşani, un concert de colinde cu ocazia Praznicului Naşterii Domnului.

Manifestarea s-a bucurat de prezenţa Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, alături de chiriarhul locului, Preasfinţitul Părinte Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoare, de autorităţi locale şi centrale, precum şi de credincioşi şi credincioase.

Acest important eveniment cultural reprezintă un răspuns frăţesc la concertul de colinde al corului „Sacerdotes” al Episcopiei Devei şi Hunedoarei, condus de arhid. Daniel Balea, concert susţinut în Sala Lira al Liceului de Artă Sabin Păuţa din Reşiţa, miercuri 14 decembrie.

Data: 18 decembrie 2011 • Vizualizări: 813