Concert de colinde la Reşiţa

Concert de colinde la Reşiţa
Corul „Sacerdotes” al Episcopiei Devei şi Hunedoarei, a susţinut un concert de colinde, miercuri 14 decembrie, în Sala Lira a Liceului de Artă Sabin Păuţa din Reşiţa.
Autor: Serviciul Cultural
Corul „Sacerdotes” al Episcopiei Devei şi Hunedoarei, condus cu măiestrie de către arhid. Daniel Balea, a susţinut un concert de colinde, miercuri 14 decembrie, în Sala Lira a Liceului de Artă Sabin Păuţa din Reşiţa.

Manifestarea religioasă, organizată în preajma Praznicului Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos, s-a bucurat de prezenţa Preasfinţitului Părinte Lucian, Întâistătătorul Eparhiei Caransebeşului, precum şi de prezenţa a numeroşi preoţi, profesori şi iubitori de muzică religioasă şi corală, Sala Lira dovedindu-se a fi neîncăpătoare.

În perioada următoare, ca un răspuns, şi corul preoţilor Episcopiei Caransebeşului, condus de dl. dr. prof. univ. Dumitru Jompan, va susţine un concert de colinde în Episcopia Devei şi Hunedoarei, în oraşul Petroşani.


Data: 15 decembrie 2011 • Vizualizări: 1165