Concert de Crăciun în Episcopia Severinului şi Strehaiei

Concert de Crăciun în Episcopia Severinului şi Strehaiei

Album foto
Concertul de colinde „Crăciunul pentru fiecare suflet” a fost prezentat credincioşilor din Drobeta Turnu Severin
Autor: Serviciul Cultural
Ierarhul Episcopiei Caransebeşului, Prea Sfinţitul Părinte Episcop Lucian, însoţit de grupul ,,Katharsis” şi Corul Eparhiei, a poposit, joi, 16 decembrie, la Drobeta Turnu Severin, pentru a aduce mesajul sfânt şi bun al colindelor.

Concertul intitulat generic ,,Crăciun pentru fiecare suflet” a fost susţinut pentru severineni, la dorinţa Preasfinţitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, care a invitat pe oaspeţii aleşi din Episcopia Caransebeşului pentru a interpreta minunatele colinde în această perioadă binecuvântată de dinaintea Marelui Praznic al Naşterii Domnului.

Sala „Mitropolit Nestor Vornicescu” a Episcopiei Severinului şi Strehaiei a fost plină de credincioşi iar interpretarea colindelor bizantine, a pricesnelor la Naşterea Domnului dar şi a colindelor culese şi armonizate de mari compozitori români au fost cel mai frumos dar pe care l-au primit severinenii de Crăciun.


Data: 18 decembrie 2010 • Vizualizări: 1007