Concert „Kinonia” la Caransebeş

Concert „Kinonia” la Caransebeş
Luni, 20 decembrie, corul „Kinonia” al Episcopiei Severinului şi Strehaiei a susţinut un concert de colinde la Caransebeş
Autor: Serviciul Cultural
După ce joi, 16 decembrie, Episcopia Caransebeşului a susţinut la Drobeta Turnu- Severin concertul de colinde „Crăciunul pentru fiecare suflet”, luni, 20 decembrie, începând cu orele 18.00, în Sala de festivităţi a Episcopiei Caransebeşului, „Elie Miron Cristea“, corul Kinonia al episcopiei Severinului şi Strehaei, a încântat publicul caransebeşan cu un concert de colinde.

La eveniment au participat Preasfinţitul Lucian, episcopul Caransebeşului şi Preasfinţitul Nicodim al Severinului şi Strehaiei. Manifestarea s-a desfăşurat în trei părţi, cuprinzând mai multe stiluri de abordare a colindului sfânt şi bun. În prima parte s-au intonat imne bizantine cântate la Praznicul Naşterii Domnului, aducând celor prezenţi aminte de sublimitatea cântului bizantin transpus prin vocile egale bărbăteşti ale coralei Kinonia.

În contiunare corala oaspete a interpretat un buchet de colinde armonizate ce au făcut ca atmosfera plăcute să încânte pe iubitorii de armonie. În a treia parte a concertului s-au intonat colinde tradiţionale şi câteva colinde din nordul judeţului Mehedinţi intonate de P.O. Pr. Vasile Ganţu, protopopul protopopiatului Baia de Aramă din Episcopia Severinului şi Strehaiei. Acest moment a pus în valoare din nou bogăţia tradiţiei populare strămoşeşti.Data: 22 decembrie 2010 • Vizualizări: 986