Concert prepascal la Anina

Concert prepascal la Anina
Zilele trecute a avut loc la Biserica cu hramul „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Anina un concert prepascal
Autor: Pr. Alin Munteanu
Zilele trecute a avut loc la Biserica cu hramul „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Anina un concert prepascal, organizat de Casa de Cultură din Anina, Primăria orașului Anina și Biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din localitate. Concertul a fost susținut de către grupul vocal al Casei de Cultură din Anina, condus de către domnul Cosmin Abel Cega, corul Bisericii „Sfinții Împărați”, condus de către doamna Ana Genoveva Mărilă, cât și corul „Grănicerii Văii Bistrei” din Voislova, condus de către domnul profesor doctor Dumitru Jompan. Prezentatori și moderatori ai concertului au fost părintele Muntean Alin, parohul bisericii și domnul Mihai Chiper, administratorul Casei de Cultură din oraș.

La eveniment au mai luat parte domnii Gheorghe Românu și Dorinel Ungureanu, primarul și vice - primarul localității, părintele protopop Gheorghe Șuveți, preoții Marius Negoiță și Horia Mailat, parohii bisericilor din cartierele Celnic - Brădet și Steierdorf, cât și credincioși ai bisericii și locuitori ai orașului. Pe lângă prezentatori au mai luat cuvântul domnul profesor Dumitru Jompan, părintele protopop Gheorghe Șuveți, dar și domnul primar Gheorghe Românu. La sfârșitul concertului au fost înmânate Diplome de Onoare domnului profesor Dumitru Jompan, cât și corului condus de către acesta.

Data: 22 aprilie 2016 • Vizualizări: 282