Concursul „Bucuria de a fi creştin” în Protopopiatul Moldova Nouă

Concursul „Bucuria de a fi creştin” în Protopopiatul Moldova Nouă
Joi, 25 aprilie, la sediul Protopopiatului Moldova Nouă s-a desfăşurat prima etapă, cea la nivel de protopopiat, a concursului-spectacol „Bucuria de a fi creştin”
Autor: Pr. Remus Căta
Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, joi 25 aprilie, la orele după amiezii, la sediul Protopopiatului Moldova Nouă s-a desfăşurat prima etapă, cea la nivel de protopopiat, a concursului-spectacol „Bucuria de a fi creştin” din cadrul Proiectului „Hristos împărtăşit copiilor” cu prilejul anului omagial al Sfinţilor Împăraţi Constantin cel Mare şi mama sa Elena.

La acest concurs au participat copiii parohiilor din Moldova Nouă, Coronini, Padina Matei, Pojejena, Sicheviţa, Naidăş, Sasca Montană şi s-a desfăşurat pe trei secţiuni: interpretarea unui cântec religios, recitarea unei poezii şi interpretarea unui text literar în proză. Din comisia de jurizare au făcut parte părintele protopop Bogoliub Martinovici, prof. Mărculescu Claudia, prof. Stoianovici Andreea şi părintele Remus Căta responsabil la nivel de protopopiat cu cateheza.

În urma susţinerii probelor şi a departajării participanţilor prin jurizare şi notarea acestora cu puncte de la 10 la 100 s-a obţinut următorul rezultat: la secţiunea întâi: Martinovici Iasmina-locul I, Lăpădat Roxana-locul II, Boancă Ana Maria-locul III; la secţiunea a doua: Andraş Melinda Alisia-locul I, Guiman Ioan Virgilius-locul II, Novac Rebeca şi Nicolae Minodora-locul III; la secţiunea a treia: Cozma Sebastian-locul I, Sporea Ionela-locul II şi Găină Maria-locul III.

Câştigătorii locurilor I,II şi III la cele trei secţiuni vor participa mai departe la faza de eparhie ce se va desfăşura la Episcopia Caransebeşului în perioada 7-12 mai .Toţi copiii şi însoţitorii lor au primit din partea organizatorilor o diplomă de participare. Scopul acestui concurs este de a cultiva dragostea faşă de ţară şi de Biserică şi de a-i educa pe copii în sensul respectării valorilor tradiţionale şi afirmării propriei identităţi religioase, culturale şi naţionale.

Data: 26 aprilie 2013 • Vizualizări: 596