Concursuri de creaţie literar-artistică, de microproiecte sociale şi de proiecţii media în Episcopia Caransebeşului

Concursuri de creaţie literar-artistică, de microproiecte sociale şi de proiecţii media în Episcopia Caransebeşului
Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, Biroul de catehizare din cadrul Sectorului cultural al Episcopiei Caransebeşului a organizat şi desfăşurat în data de 8 mai 2012 etapa eparhială a concursului anual al şcolilor catehetice din cadrul eparhiei Caransebeşului
Autor: Pr. dr. Nichifor Tănase
La inițiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat ca anul 2012 să fie declarat „Anul omagial al Sfântului Maslu și al îngrijirii bolnavilor” în Patriarhia Română. Astfel, între manifestările culturale programate cu prilejul anului omagial, Sectorul teologic-educațional a specificat şi tematica concursului național de mini-proiecte de educație social-filantropică, şi anume: „Copilul învață iubirea lui Hristos”. Concursul s-a adresat copiilor, preoților și profesorilor de religie implicați în Programul catehetic „Hristos împărtășit copiilor” și s-a urmărit educarea copiilor în sensul ajutorării semenilor aflați în suferință.

În perioada 16-19 aprilie a avut loc evaluarea și premierea celor mai bune trei mini-proiecte la nivel de protopopiate. Pentru fiecare dintre mini-proiectele înscrise în concurs s-au evaluat mai multe aspecte. Conceperea mini-proiectului: (creativitate, complexitate, prezentare); strângere de fonduri (creativitate, diversitatea factorilor implicați); aplicarea mini-proiectului (atingerea obiectivelor, promovare, mărturii ale beneficiarilor, eficiență și continuitate).

În data de 8 mai, în sala de festivităţi „Episcop Elie Miron Cristea”, a Episcopiei Caransebeşului, a avut loc evaluarea celor mai bune trei mini-proiecte la nivel de eparhie şi s-au indicat cele trei echipe câştigătoare ca fiind următoarele: Premiul I – microproiectul “Bucuria suferinţei în Hristos”, Parohia “Pogorârea Sfântului Duh”, Oraviţa – beneficiari 45 de persoane vârstnice, valoarea 3000 ron; Premiul II – microproiectul “Lumina lui Hristos, luminează tuturor”, Parohia “Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Caransebeş – beneficiari 25 de persoane vârstnice, valoarea 3000 ron; Premiul III – microproiectul “Dăruind vei dobândi”, Parohia “Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”, Moldova-Nouă, protopopiatul Oraviţa – beneficiari 25 bolnavii de la spitalul Oraviţa, valoarea 2500 ron.

La nivel național, vor participa, la ceremonia de premiere din 21 mai 2012, din cadrul Episcopiei Caransebeşului, câştigătorii locului I, respectiv părintele Hriţcu Cornel împreună cu un copil participant în cadrul microproiectului câştigător. Cele 29 de echipe din țară vor primi diplome și premii în obiecte. Scopul concursului este de a cultiva dragostea față de semeni și de a-i educa pe copii în sensul ajutorării semenilor aflați în suferință: bătrâni bolnavi, singuri, copii abandonați sau în situații speciale, familii sărace, precum şi alte situaţii existenţiale creştine ce necesită atenţia Bisericii lui Hristos.

Tot în acest cadru festiv a avut loc şi concursul “Alege Şcoala”, etapa III eparhială, în cadrul căreia au fost stabiliţi câştigătorii celor trei secţiuni. Astfel, au fost analizate 36 de lucrări ale copiilor înscrişi în proiect, care au fost câştigătorii etapei II la nivelul celor patru protopopiate ale Episcopiei Caransebeşului. Câştigătorii etapei eparhiale au fost desemnaţi conform celor trei secţiuni ale concursului. Secţiunea literară: locul III – Pânzariu Gabriela, Parohia Măru; locul II – Trandafir Angelica Magdalena, Parohia Teregova; locul I - Vlad Belcea, Parohia Reșița Montană; Secţiunea artistică: locul III – Samfireag Marinela, Parohia Măru; locul II – Benke Denisa, Parohia Băile-Herculane; locul I – Farîcea Aura, Parohia Reșița Montană; Secţiunea media: locul III – Miloş Paul, Parohia Bocşa Română II; locul II – Muscalu Dumitru, Parohia Măru; locul I – Zaicu Petrişor, Parohia Fârliug.

Implicarea copiilor şi tinerilor în proiectele educative şi sociale ale Bisericii oferă o imagine vie a dragostei faţă de Dumnezeu şi faţă de om creat după chipul lui Hristos.

Data: 9 mai 2012 • Vizualizări: 823